Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Do czego służą pasy napędowe?

Przeważająca większość urządzeń i maszyn, w których wykorzystuje się mechanizmy przekładniowe wymaga stosowania pasów napędowych. To dzięki nim napęd jest przekazywany na elementy robocze. Rodzaj pasa powinien być dostosowany do rodzaju napędu, gdyż tylko wtedy spełni on swoje zadanie. Do najczęściej stosowanych pasów napędowych można zaliczyć: pasy zębate, klinowe, płaskie czy pasy wielorowkowe. Każdy z nich ma swoje specyficzne zastosowanie oraz ściśle określone parametry.
Rodzaje pasów napędowych i ich zastosowanie
Głównym zadaniem pasów napędowych jest przekazywanie napędu z silnika na elementy robocze. Jednak rodzaj zastosowanego pasa zależy przede wszystkim od konstrukcji urządzenia, w którym pas ma być wykorzystany. Jak tłumaczy ekspert firmy Potyrała producenta pasów napędowych:Pasy napędowe choć różnią się między sobą budową zawsze mają na celu przenoszenie napędu na części robocze danego urządzenia. Przykładowo, płaskie pasy napędowe służą do przenoszenia mocy w napędach zwykłych. Ich zaletą jest możliwość przenoszenia dużych mocy przy dość niewielkich rozmiarach. Natomiast pasy zębate ze względu na swoją specyficzną budowę sprawdzą się wszędzie tam, gdzie od urządzeń oczekuje się stałej i cichej pracy. Do najbardziej rozpowszechnionych pasów napędowych można zaliczyć paski klinowe. Charakteryzują się one przekrojem trapezowym, dzięki czemu mają dużą trwałość oraz wytrzymałość. Stąd też znajdują zastosowanie w bardzo wielu gałęziach przemysłu między innymi w branży motoryzacyjnej, stolarskiej czy ślusarskiej. Najczęściej można je spotkać w takich urządzeniach jak wszelkiego rodzaju prasy czy szlifierki. Również producenci sprzętów AGD wykorzystują w swoich produktach paski klinowe.
Z czego produkuje się pasy napędowe?
Konstrukcja pasa napędowego składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest cięgno, które spełnia rolę elastycznego przekaźnika. Do jego produkcji wykorzystuje się głównie tkaniny poliestrowe bądź aramidowe wzmocnione mieszankami poliamidów. Drugi element pasów napędowych to powierzchnia cierna. To ona ma bezpośredni kontakt z wałami lub kołami przekładni. Najczęściej wytwarza się ją z gumy o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych. Stosowanie pasów napędowych niewiadomego pochodzenia może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Dlatego szukając certyfikowanych pasów napędowych najlepiej skorzystać z oferty firmy posiadającej doświadczenie w produkcji pasów napędowych różnego rodzaju. Dzięki temu zyskujemy pewność, że otrzymamy towar wysokiej jakości spełniający najbardziej restrykcyjne parametry.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana