Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Do czego służą manipulatory?
Rozwój technologiczny miał duże znaczenie dla usprawnienia procesów produkcyjnych i przemysłowych. Pełna automatyzacja zakładów sprawiła, że praca jest bardziej wydajna oraz precyzyjna. Wśród maszyn, dzięki którym można ograniczyć pracę ludzkich rąk i poprawić procesy produkcyjne, można wymienić manipulatory. Dowiedz się, czym są te urządzenia i jak są wykorzystywane w przemyśle.
Czym są manipulatory?
Nowoczesne zakłady przemysłowe wyposażone są w maszyny, które można wykorzystywać do różnych kategorii prac. Manipulatory to urządzenia, które łączą w sobie funkcje suwnicy, żurawia, wciągarki i chwytaka. Wyposażone są w ramię, które służy do podnoszenia i przenoszenia ładunków na wybrane odległości.
Manipulatory dostępne są w wielu modelach i rozmiarach, co pozwala je dopasować do potrzeb zakładu i realizowanych tam procesów produkcyjnych. Manipulatory przystosowane są do podnoszenia ładunków o różnych gabarytach, ze względu na dostępność różnych wariantów maszyny – mówi specjalista z firmy Api. – Urządzenia te są łatwe w obsłudze za pomocą specjalnego panelu sterowania i pozwalają na wykonywanie nawet precyzyjnych prac – dodaje. Manipulatory nie tylko są ułatwieniem dla pracowników, ale także wpływają na ich bezpieczeństwo. Szczególnie jest to ważne w zakładach przemysłowych, gdzie do tej pory konieczne było samodzielne dźwiganie dużych ładunków.
Zastosowanie manipulatorów
Manipulatory charakteryzują się dużą funkcjonalnością, dlatego mogą zostać wykorzystywane w różnych pracach. Wszystko to za sprawą wymiennych końcówek, które mogą zostać wyposażone w zakończenie o różnym przeznaczeniu. Manipulatory wykorzystuje się głównie do:
- przenoszenia ciężkich ładunków na niewielkie odległości, w obrębie zasięgu ramienia,
- chwytania i przytrzymania nawet drobnych elementów, aby ustabilizować je podczas ręcznej obróbki,
- podnoszenia i transportu dużych przeszkleń, dzięki zastosowaniu końcówki zakończonej przyssawkami,
- zmiany położenia dużych elementów i ładunków nawet o nietypowym kształcie i gabarytach,
- oznakowania ładunków, dzięki zastosowaniu odpowiedniej końcówki.
Manipulatory wykorzystywane są w wielu branżach. Mogą być pomocne podczas montażu karoserii i naprawy samochodów, przenoszenia dużych nakładów artykułów spożywczych z linii produkcyjnej czy precyzyjnej obróbki materiałów szklanych. Tak wiele możliwości sprawia, że manipulatory stają się powoli standardem w największych fabrykach, magazynach i zakładach przemysłowych, gdzie potrzeba jest duża powtarzalność procesów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana