Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Do czego służą manekiny krawieckie?
Manekinami nazywamy figury, które kształtem przypominają ludzką postać. Mogą mieć one wygląd naturalny lub nieco bardziej abstrakcyjny, w zależności od przeznaczenia. Wykorzystuje się je w szeroko pojętej modzie, ale też w sztuce i innych branżach. Czym dokładnie charakteryzują się manekiny krawieckie, gdzie znajdują zastosowanie oraz jak wybrać idealny model?
Manekiny krawieckie – charakterystyka i zastosowanie
Manekiny to figury stylizowane na postać ludzką. W sztuce i w celach ekspozycyjnych, np. w witrynach sklepowych, wykorzystuje się często mniej realistyczne, a nieco bardziej abstrakcyjne manekiny o ciekawych formach i w bogatej kolorystyce. Z kolei do celów typowo użytkowych służą manekiny naturalne, przypominające postać człowieka. Takie właśnie są manekiny krawieckie, które – jak sama nazwa wskazuje – znajdują zastosowanie w szeroko pojętym krawiectwie i w branży odzieżowej. Tego typu figury to nieodzowny element wyposażenia każdej pracowni krawieckiej, ale także szwalni, zakładów odzieżowych, domów mody oraz pracowni projektowych. Wszędzie tam, gdzie projektuje się i szyje ubrania, manekiny krawieckie stanowią niezbędne narzędzie pracy. Ponieważ kształtem zbliżone są do naturalnej ludzkiej sylwetki, pozwalają sprawdzić, jak dana rzecz będzie prezentowała się na prawdziwej osobie. Manekin wykorzystywany jest na każdym etapie projektowania i szycia odzieży – umożliwia dopasowywanie tkanin i kolorów, układanie kolejnych warstw materiału oraz wygodne ich łączenie. To swego rodzaju pierwsza "przymiarka" ubrań i szansa na nanoszenie poprawek na gotowe projekty, bez angażowania prawdziwych modeli i modelek.
Jak wybrać dobry manekin krawiecki?
Czym powinien charakteryzować się manekin, aby dobrze służył w zakładzie krawieckim?
Podstawowy podział manekinów krawieckich obejmuje modele damskie, męskie oraz dziecięce. - Mówi przedstawiciel firmy OMB Group z Łodzi, która dostarcza maszyny i akcesoria szwalnicze. - Aby jednak móc w pełni dopasowywać projekty do potrzeb klientów, warto zdecydować się na manekiny regulowane. Za pomocą specjalnych pokręteł możliwa jest regulacja wymiarów w newralgicznych miejscach, np. w talii, biuście czy na biodrach. Dzięki temu można tworzyć ubrania pasujące na różne typy sylwetki.
Dobry manekin krawiecki powinien być również wykonany z wysokiej jakości materiałów. Dzięki temu będzie on wytrzymałym narzędziem pracy, odpornym na intensywną eksploatację z wykorzystaniem ostrych narzędzi, np. nożyczek i szpilek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana