Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Do czego służą i jak powstają przewierty sterowane?
Przewierty sterowane są chętnie stosowane w branży budowlanej. Stanowią alternatywę dla tradycyjnych, otwartych wykopów. Jedną z ich zalet jest to, że skracają czas realizacji inwestycji. Do tego nie niszczą środowiska naturalnego, dlatego można je wykonywać na obszarach chronionych. Co ciekawe, świetnie się sprawdzają w zurbanizowanym terenie. Warto, zatem dowiedzieć się, do czego służą i jak powstają.
Cechy i zastosowania przewiertów horyzontalnych
Budownictwo należyto branż, które stale się rozwijają. Pracujący w niej specjaliści obmyślają technologie obniżające koszty i przyspieszające realizacje inwestycji. Jedną z nich są przewierty sterowane polegające na poziomym wierceniu otworów w ziemi łączących dwa punkty. Reprezentują roboty bezwykopowe i pozwalają na układanie pod ziemią rur tworzących:
Przeczytaj również: Co warto wiedzieć o przewiertach HDD?
instalacje wodociągowe i kanalizacyjne,
instalacje gazowe i ciepłownicze,
kanały melioracyjne,
sieci telekomunikacyjne i energetyczne.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o opisywanej technologii? Przede wszystkim to, że wiercenie horyzontalne można zastosować na praktycznie każdym rodzaju gruntu. Firma oferująca usługi tego typu musi tylko dobrać odpowiednie maszyny.
Przeczytaj również: Jak prowadzić przewierty w trudnych warunkach gruntowo-wodnych?
Wspominaliśmy, że przewierty horyzontalne nie niszczą środowiska, bo wszystkie działania odbywają się pod ziemią. Teraz trzeba zająć się kolejną istotną kwestią. Otóż głowicami wykonującymi otwory można sterować i na bieżąco modyfikować ich trasę. Dzięki temu każdy przewiert będzie się idealnie pokrywał z projektem rurociągu. Co ważne prace da się prowadzić w linii prostej, ale też po łuku. To wiąże się z kolejną zaletą technologii bezwykopowej. Opisywane urządzenie wiertnicze ominie już położone instalacje i inne przeszkody. Pozwala, zatem na tworzenie przewiertów pod drogami bez konieczności wstrzymywania ruchu, chodnikami, budynkami czy rzekami. To jeszcze nie wszystkie informacje, z którymi warto się zapoznać.
Trzy etapy bezwykopowego układania rur
Znane są już zastosowania przewiertów pod rzekami czy drogami i ich zalety. Warto teraz wskazać, jakie prace obejmują usługi świadczone przez firmy takie jak Doni Przewierty Sterowane. Bezwykopowe układanie rur zwykle odbywa się w trzech etapach. Zalicza się do nich przeprowadzenie:
wiercenia pilotażowego prowadzonego w trajektorii ustalonej w projekcie,
rozwiercania otworu pozwalającego na instalację rury o zakładanej średnicy,
wciągania rurociągu czyli montażu wybranych rur.
Wykonanie każdej ze wspomnianych prac wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. Same horyzontalne przewierty sterowane osiągają głębokość nawet 20 metrów. Warto też pamiętać, że znacznie przyspieszają i ułatwiają tworzenie rurociągów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana