Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dmuchawy bocznokanałowe – jak działa i do czego służy ten rodzaj wentylatorów?
Dmuchawy bocznokanałowe to specyficzna odmiana wentylatorów, cechująca się dużą mocą. Urządzenia ta służą do zasysania i przetłaczania powietrza oraz sprężania substancji niewybuchowych. Stosowane są w wielu gałęziach przemysłu. Umożliwiają wytworzenie podciśnienia lub nadciśnienia, dzięki czemu mogą być używane w warunkach wymagających większej siły ssącej. Wyjaśniamy, jak zbudowane są wentylatory bocznokanałowe, na jakiej zasadzie działają oraz gdzie znajdują zastosowanie.
Budowa wentylatorów bocznokanałowych
Wentylatory bocznokanałowe cechują się stosunkowo prostą konstrukcją. Składają się z obudowy, wirnika promieniowego, silnika elektrycznego oraz tłumików dźwięku. Wirnik wentylatora osadzony jest bezpośrednio na wale silnika. Ponieważ pracuje bezstykowo, nie ulega zużyciu. Tłumiki umieszczone na króćcach ssącym i tłocznym pozwalają na skuteczne wyciszenie urządzenia.
Dzięki nieskomplikowanej budowie wentylatory bocznokanałowe są łatwe w obsłudze i nie wymagają częstej konserwacji. Zastosowanie aluminium do produkcji elementów konstrukcyjnych sprawia, że dmuchawy bocznokanałowe są lekkie, a przy tym bardzo wytrzymałe. Urządzenia tego typu mogą pracować w pozycji poziomej lub pionowej.
Jak działają dmuchawy bocznokanałowe?
Zasada działania wentylatorów bocznokanałowych opiera się na teorii przepływu zwrotnego. Wykorzystuje zamianę energii kinetycznej na ciśnienie. Wirnik podczas pracy zasysa powietrze pomiędzy łopatki i przemieszcza je do kanałów promieniowo-bocznych. Uzyskany tym sposobem obiegowy przepływ powietrza pozwala wytworzyć odpowiednie ciśnienie, zwiększające skuteczność pracy urządzenia.
Gdzie stosowane są dmuchawy bocznokanałowe?
Urządzenia bocznokanałowe znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki. Używane są nie tylko w systemach wentylacji i klimatyzacji, ale także przy transporcie i produkcji. Jak wyjaśnia producent wentylatorów przemysłowych Klimawent, dmuchawy bocznokanałowe sprawdzają się w systemach poczty pneumatycznej. Używane są do transportowania pneumatycznego materiałów sypkich. Za ich pomocą można transportować materiały delikatne.
Wentylatory bocznokanałowe używane są między innymi przy produkcji opakowań bąbelkowych. Ważnym zastosowaniem tych urządzeń jest również wspomaganie uzdatniania wody pitnej oraz oczyszczania ścieków. Wykorzystywane są do napowietrzania basenów w oczyszczalniach, a także do napowietrzania wanien stosowanych w przemyśle, między innymi podczas procesu galwanizacji.
Dmuchawy bocznokanałowe to proste urządzenia o szerokim zastosowaniu. Stanowią niezbędne wyposażenie wielu warsztatów przemysłowych, a także zakładów wodno-kanalizacyjnych. Wśród ich największych zalet wymienić należy bezawaryjność, łatwość obsługi oraz możliwość wytworzenia dużej siły ssącej. To właśnie te czynniki decydują o popularności tego typu urządzeń.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana