Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego woda kotłowa wymaga uzdatniania?
Woda to jeden z najpowszechniej występujących we wszechświecie związków chemicznych – to właśnie dzięki wodzie możliwe jest zachodzenie procesów metabolicznych, od których zależy życie. Woda znajduje również powszechne zastosowanie w przemyśle – wykorzystywana jest w ogromnej ilości procesów produkcyjnych, między innym w wytwarzaniu energii elektrycznej. Ważne jest, żeby woda używana w takich celach był odpowiednio uzdatniania. Dlaczego?
Czym jest woda kotłowa?
Wodą kotłową nazywamy wodę, która dzięki swoim parametrom i właściwościom może być stosowana w urządzeniach takich jak kotły parowe, kotłownie wodne, chłodnie kominowe czy przemysłowych instalacji myjących i płuczących. Używa się jej przede wszystkim do produkcji pary, którą zasila się inne urządzenia – na przykład turbiny w elektrowniach węglowych – czy do chłodzenia instalacji przemysłowych.
Jakie właściwości musi mieć woda kotłowa?
Niezależnie od zastosowania, woda kotłowa musi spełniać standardy jakościowe ustalone przez producentów urządzeń i instalacji z niej korzystających. Chodzi tutaj między innymi o:
- czystość chemiczną, czyli zawartość niepożądanych substancji chemicznych rozpuszczonych w wodzie;
- czystość mikrobiologiczną, a więc zawartość bakterii, glonów i innych drobnoustrojów
- twardość, a więc stopień napięcia powierzchniowego, wynikający przede wszystkim z zawartości kationów wapnia i magnezu
Parametry wody można poprawić, dostosowując ją do wymogów instalacji przemysłowej, między innymi poprzez fizyczne i chemiczne usunięcia zanieczyszczeń oraz zneutralizowanie kationów wapnia. Osiąga się to różnymi metodami uzdatniania – szeroki wachlarz usług z tej kategorii możemy znaleźć w ofercie firmy Aqua Concept.
Dlaczego uzdatnianie wody jest ważne?
Stosowanie wody o właściwościach niezgodnych do jej użytku w instalacjach przemysłowych może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje – przede wszystkim pogorszenie jakości produkcji, a także uszkodzenie instalacji. Dlaczego tak się dzieje? Weźmy na przykład wodę twardą, a więc zawierającą dużą ilość soli wapnia i magnezu. Woda taka użyta w procesach przemysłowych przyczynia się do powstawania tzw. kamienia kotłowego, czyli białego chropowatego osadu. Wytrąca się on w wyniku termicznego rozkładu węglowodorów wapnia i magenzu. Kamień kotłowy nie jest szkodliwy dla ludzkiego zdrowia, jednak charakteryzuje się niską przewodnością cieplną. Oznacza to, że osłabia on wydajność termiczną urządzenia i przyczynia się do straty energii. Jednocześnie jego obecność może skutkować pogorszeniem warunków pracy mechanicznych elementów instalacji, prowadząc do ich zatarcia. W przypadku wody zanieczyszczonej chemicznie w procesie odparowania może z kolei dojść do niekorzystnego dla stanu technicznego instalacji wzrostu stężenia zanieczyszczeń, które z kolei przyczyniają się np. do korozji. Uzdatnianie wody kotłowej pozwala ograniczyć zużywanie się instalacji przemysłowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana