Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego warto zdecydować się na strop prefabrykowany?
Strop ma wiele zadań. Przede wszystkim oddziela poszczególne kondygnacje – dla tej poniżej stanowi sufit, a dla tej powyżej – podłogę. Pełni też funkcje termoizolacji oraz izolacji akustycznej. Strop można wykonać różnymi metodami. W tym tekście skupimy się na stropach prefabrykowanych. Na czym polega ich wykonanie, jakie dają rezultaty i jak wypadają na tle innych typów stropów?
Rodzaje stropów
Jak wspomnieliśmy na początku, stropy można wykonywać różnymi metodami. Na tej podstawie wyszczególnia się rodzaje stropów. Dwa główne to stropy monolityczne i stropy prefabrykowane. Czym charakteryzuje się każdy z nich? O wyjaśnienie poprosiliśmy specjalistę z Wytwórni Materiałów Budowlanych Tele-Strop-System:Stropy monolityczne wykonuje się na miejscu. Ich stworzenie wymaga czasochłonnych i karkołomnych prac: najpierw wykonuje się deskowanie, które zapewnia odpowiednią sztywność i przenoszenie obciążeń z pionowych elementów konstrukcji. Prace są przeprowadzane na wysokości przy użyciu różnego rodzaju rusztowań czy systemów stolików stropowych. Z kolei stropy prefabrykowane to po prostu elementy gotowe do montażu, które dostarcza się na miejsce wykonania – znacznie prostsze w realizacji rozwiązanie.Naturalnie, ani jedno, ani drugie nie jest uniwersalne. Powinno być dopasowywane indywidualnie do każdej inwestycji przy uwzględnieniu takich czynników jak:
- wytrzymałość,
- możliwości montażu,
- termoizolacyjność,
- tłumienie hałasu.
Zalety stropów prefabrykowanych
Stropy prefabrykowane mają wiele zalet, dzięki którym niejednokrotnie stanowią lepsze rozwiązanie niż stropy monolityczne. Przede wszystkim tworzenie stropów z prefabrykowanych elementów wymaga znacznie mniej pracy, sprzętu i czasu, ponieważ nie trzeba wykonywać deskowania. Nie wymagają one też podpór montażowych. Pozwala to przyspieszyć realizację projektu, a przy tym oszczędzić pieniądze przeznaczone na robociznę. Stropy prefabrykowane po ułożeniu stanowią gładką powierzchnię, co ułatwia kolejny etap pracy – tynkowanie. Dzięki temu można mieć pewność, że strop będzie idealnie gładki i równy, co jest istotne zarówno dla estetyki utworzonych wnętrz, jak i prac nad stworzeniem posadzki. Zaletą stropów prefabrykowanych są też ich dobre parametry akustyczne. Doskonale pochłaniają one dźwięki, co sprawia, że dzielenie stropu nie jest uciążliwe dla żadnego z użytkowników budynku. Stropy prefabrykowane mają jeszcze jedną ogromną przewagę nad monolitycznymi – można z nich korzystać od razu po zamontowaniu. Podczas gdy tradycyjny strop wymaga czasu, zanim będzie można go użyć, strop prefabrykowany jest gotowy do obciążania!Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana