Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego warto zdecydować się na mieszkanie z rynku pierwotnego?
Zakup mieszkania stanowi jedną z najważniejszych inwestycji w życiu każdego z nas. Szukając swojego lokum chcemy, aby było ono jak najlepiej dostosowane do naszych potrzeb. Do wyboru mamy zarówno rynek wtórny, jak i pierwotny. W tym pierwszym przypadku teoretycznie kupujemy mieszkanie gotowe, do natychmiastowego zamieszkania. Jednak w większości przypadków jest to tylko teoria - trudno bowiem znaleźć mieszkanie, które będzie spełniało całkowicie nasze oczekiwania. W większości przypadków mieszkanie z rynku wtórnego będzie wymagało remontu łazienki i kuchni, a nierzadko również modyfikacji pozostałych elementów mieszkania. I o ile samo mieszkanie możemy w ostatecznym rozrachunku dostosować do naszych potrzeb, to w przypadku budynku, w którym się ono znajduje sytuacja nie jest już taka prosta. Z brakiem windy, miejsc postojowych, czy komórki lokatorskiej trzeba będzie się pogodzić. Te problemy w zasadzie nie istnieją w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego.
Większe możliwości aranżacyjne
Osoby, które decydują się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, mają możliwość wprowadzenia zmian aranżacyjnych jeszcze w trakcie budowy mieszkania. Zmiana układu ścianek działowych, wydzielenie dodatkowego pomieszczenia, dodatkowe gniazda elektryczne, telewizyjne, czy internetowe oraz zmiana lokalizacji przyłączy wod - kan możliwe są w ramach tzw. zmian aranżacyjnych, które oferuje praktycznie każdy deweloper. Co ważne, w wielu wypadkach zmiany te będą bezkosztowe, gdyż zmiana lokalizacji ścianek działowych, czy przesunięcie gniazdek i przyłączy wod - kan nie wiąże się dla dewelopera, do pewnego etapu zaawansowania inwestycji, z żadnymi kosztami.
Przeczytaj również: Zakup mieszkania jako inwestycja na przyszłość
W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego nie musimy pozbywać się starego wyposażenia tak, jak dzieje się bardzo często podczas zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Ponadto decydując się na mieszkanie z rynku pierwotnego, możemy skorzystać z oferty wykończenia pod klucz. W takim przypadku wszystkimi pracami zajmie się deweloper lub współpracująca z nim firma, która współpracuje z danym deweloperem, a mieszkanie będzie gotowe do tego, aby od razu się do niego wprowadzić.
Przeczytaj również: Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie mieszkania?
Zupełnie nowe budownictwo
Nowe budynki mieszkalne są realizowane z bardziej energooszczędnych materiałów, które wraz z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi (lepsze ocieplenie ścian zewnętrznych, trzyszybowe okna o niskim współczynniku przenikalności cieplnej, oświetlenie led części wspólnych, itd.) zapewniają niższe opłaty eksploatacyjne.
Przeczytaj również: Czy zakup nowego mieszkania to dobry pomysł na inwestycję?
Jak mówi specjalista z firmy deweloperskiej MR Projekt, specjalizującej się w realizacji kameralnych budynków mieszkalnych w atrakcyjnych lokalizacjach:
Mieszkania z rynku pierwotnego to nieruchomości stworzone w duchu zupełnie nowego budownictwa, któremu przyświeca efektywność energetyczna i liczne udogodnienia dla mieszkańców, ułatwiające codzienną eksploatację. W przypadku większości rozwiązań tego rodzaju nie da się zaadaptować w starszym budownictwie. Standardem w nowych budynkach są już windy, hale garażowe, wspomagana mechanicznie wentylacja i nowoczesne instalacje multimedialne oparte na światłowodach oraz place zabaw dla dzieci. Kolejną istotną rzeczą, której nie oferują mieszkania z rynku wtórnego, jest 5 - letnia rękojmia, którą zgodnie z obowiązującym prawem musi udzielić deweloper.
Atrakcyjna okolica
Nowobudowane osiedla mieszkaniowe realizowane są kompleksowo co oznacza, że tereny wokół budynków są zaaranżowane w sposób, który podnosi ich atrakcyjność. Tereny zielone, place zabaw dla dzieci oraz miejsca integracji mieszkańców stają się obecnie standardem. Z kolei mniejsze, kameralne inwestycje, tzw. Plomby, powstają zazwyczaj w miejscach o dobrze rozwiniętej infrastrukturze, co pozwala cieszyć się istniejącą już infrastrukturą miejską. Bardzo często inwestycje z rynku pierwotnego oferują dodatkowe rozwiązania zapewniające wyższy poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Kontrola dostępu do terenu osiedla (osiedla zamknięte) i monitoring, który może być podłączony do systemów firm ochroniarskich stają się obecnie standardem, w znaczący sposób wpływając na bezpieczeństwo i komfort użytkowania mieszkań.
Mieszkania z rynku pierwotnego mają wiele zalet, które powinniśmy wziąć pod uwagę podejmując decyzję o zakupie własnego lokum. Co prawda czasami musimy na nie poczekać, a mieszkanie z rynku wtórnego teoretycznie dostępne jest od zaraz, z tym że zakup nieruchomości to inwestycja długoterminowa i nadmierny pośpiech może w przyszłości oznaczać większe wydatki na remonty i konieczność rezygnacji z wygód i korzyści, które oferuje nowoczesne budownictwo.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana