Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego warto zamówić nagrobek z granitu?
Śmierć bliskiej osoby to trudne i bolesne doświadczenie. Wiąże się z nim również wiele wydatków. Mowa tu oczywiście o kosztach organizacji pogrzebu i zakupu nagrobka. Klienci zakładów kamieniarskich często nie wiedzą, jaki materiał do budowy pomnika sprawdzi się najlepiej w polskich realiach klimatycznych. A ma to niebagatelne znaczenie dla trwałości i wyglądu nagrobka. Specjaliści jednogłośnie polecają pomniki z granitu. Co charakteryzuje tę skałę?
Ile czasu po pogrzebie należy odczekać, by postawić pomnik?
Nagrobka nie stawia się od razu po pogrzebie. Należy w tym celu odczekać co najmniej sześć miesięcy do czasu, aż grób odpowiednio osiądzie. Spulchniona ziemia musi mieć czas, by scalić się z gruntem. Jeśli zlekceważymy tę zasadę, musimy liczyć się z tym, że nowo postawiony nagrobek, może ulec zniszczeniu. Problem ten nie dotyczy osób, których bliski spoczął w podpiwniczonym grobie. W takim przypadku nagrobek można wybudować nawet kilka dni po uroczystościach pożegnalnych. Duży wpływ na termin stawiania pomnika ma też pogoda. Najlepiej, by temperatura na zewnątrz była dodatnia. Okres od marca do początku listopada to najlepszy czas na realizację tego typu inwestycji.
Dlaczego właśnie granit?
Jak informuje kamieniarz z Zakładu Kamieniarsko-Betoniarskiego Wencel – granit jest skałą magmową. Jej złoża zlokalizowane są na całym świecie, co sprawia, że jest to materiał szeroko dostępny. Największą zaletą granitu jest jego twardość. Ten gatunek kamienia wykazuje wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne. Doskonale radzi sobie zarówno w czasie upalnego lata, jak i mroźnej zimy. W przeciwieństwie do np. marmuru, który jest skałą łatwo absorbującą wilgoć i podatną na kruszenie. Granit wybierany jest do produkcji nagrobków również ze względu na swoją wysoką estetykę. Skała ta dostępna jest w szerokiej gamie kolorystycznej – od głębokiej czerni, przez niebieskości, zielenie, aż po biel. Granitowe nagrobki zachwycają odcieniami, mnogością wykończeń oraz elegancją. Zachowują nienaganny wygląd przez wiele lat, a przy tym nie nastręczają wielu problemów w pielęgnacji.
Jak dbać o granitowy pomnik?
Nagrobki z granitu należy regularnie odkurzać. W razie potrzeby można umyć pomnik ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu lub octu. Kamieniarze nie polecają do czyszczenia granitu tłustych ani żrących preparatów. Te pierwsze sprawiają, że na nagrobku łatwiej gromadzą się zabrudzenia, a te drugie mogą doprowadzić do powstania trwałych przebarwień. Jeśli zależy nam na profesjonalnym środku do mycia tego typu pomników, kupmy detergent, którego formuła została opracowana z myślą o granicie. Na koniec warto dodać, że granit nie wymaga pastowania, woskowania czy specjalistycznej impregnacji. Nie ma sensu wydawać pieniędzy na takie zabiegi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana