Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego warto zainwestować w kolektory słoneczne?
Nowoczesne rozwiązania z zakresu technologii energetycznej pozwalają nam pozyskiwać i wykorzystywać energię ze źródeł odnawialnych. Jednym z nich są kolektory słoneczne, stosowane do pozyskiwania ciepła. W dobie rosnącego zainteresowania ochroną środowiska naturalnego oraz rosnących cen paliw kopalnych, cieszą się one rosnącą popularnością. Co możemy dzięki nim zyskać?
Kolektory słoneczne – co to takiego?
Potocznie nazywane solarami, kolektory słoneczne to urządzenia wykorzystywane do przetwarzania energii pochodzącej z promieniowania słonecznego na energię cieplną. Swoim wyglądem przypominają one ciemne, złożone z wielu segmentów lustra, które umieszcza się na dachach i ścianach budynków. Powierzchnię lustra tworzą tak zwane absorbery – to właśnie one odpowiedzialne są za przechwytywanie promieni słonecznych.- Pozyskiwana z ich pomocą energia wykorzystywana jest do podniesienia temperatury czynnika grzewczego, krążącego w umieszczonej pod absorberami instalacji – wyjaśnia przedstawiciel firmy TWM Termo - Po pogrzaniu czynnika grzewczy udaje się następnie do zasobnika, gdzie oddaje zgromadzą energię wodzie użytkowej i wraca do absorberów, gdzie cały cykl rozpoczyna się od początku.
Zalety wykorzystania kolektorów słonecznych
Główną korzyścią, którą odnosimy inwestując w solary, jest znaczące zmniejszenie zapotrzebowania na energię pozyskiwaną z paliw takich jak węgiel czy gaz – tym samym zmniejszamy nasze wydatki na ogrzanie domu. Promieniowanie słoneczne jest darmowym i nieskończonym źródłem energii, która czeka abyśmy ją wykorzystali. Kolektory będą szczególnie dobrze spisywać się w połączeniu z innymi ekologicznymi rozwiązaniami, takimi jak okna o wysokim stopniu izolacyjności cieplnej czy dobra izolacja termiczna ścian. Kolejnym ważnym aspektem wykorzystania kolektorów jest zmniejszenie – w wyniku ograniczenia poboru paliw – emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Z tego powodu kolektory słoneczne są tak mocno promowane w krajach Unii Europejskiej. Opracowany został nawet system dotacji, które pozwalają pokryć około 40% kosztów całej inwestycji.Czy to się opłaca?
Wiele osób zniechęca się do kolektorów po ujrzeniu kwoty, którą trzeba wyłożyć na tę inwestycję – nawet po uzyskaniu dotacji może ona wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od klasy i ilości kolektorów. Do tych kosztów należy doliczyć również kwotę za konserwację. Czy zatem jest to opłacalna inwestycja? Okres zwrotu kosztów jest dość długi i waha się od średnio 5 do 8 lat. Mimo to warto pamiętać, iż jest to technologia, która nie wychodzi z mody i nie starzeje się zbyt szybko, zatem będzie służyć nam przez bardzo długie lata. Korzyści z kolektorów słonecznych czerpiemy przez cały rok, każdego dnia, nawet przy złej pogodzie. W czasie najbardziej słonecznych miesięcy są one w stanie pokryć 100% zapotrzebowania na energię do ogrzewania wody użytkowej.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana