Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego warto zainwestować w kocioł na węgiel?
Kotły na węgiel są na tyle popularne, że w domach z rynku wtórnego prawdopodobnie znajdziemy instalację przystosowaną do tego systemu grzewczego. Przy budowie nowego domu można rozważyć wiele innych rozwiązań. Jednak ogrzewanie węglem wciąż należy do najczęściej wybieranych sposobów ze względu na niską cenę tego paliwa, wysoką dostępność oraz niewielkie ceny kotłów.
Przygotowanie kotłowni do ogrzewania
Kotły na węgiel cieszą się dużą popularnością od wielu lat. Węgiel jest w miarę tani głównie dlatego, że Polsce istnieje dużo zasobów tego surowca. Same kotły także należą do tańszych rozwiązań. Wiąże się to jednak z pewnymi niedogodnościami. Trzeba wyznaczyć przestrzeń na składowanie węgla. Palenie wiąże się z częstym wynoszeniem popiołu, natomiast kotłownia będzie brudna od pyłu węglowego. Kocioł na węgiel wymaga także komina odpornego na wysoką temperaturę, przygotowania instalacji wentylacyjnej oraz zintegrowanych urządzeń do ciepłej wody użytkowej.
Niska cena węgla
Ceny węgla pozostają dość stabilne. Klienci nie muszą obawiać się, że będą one z czasem coraz wyższe. Nie ma także większego problemu z zakupem tego paliwa, ponieważ na rynku jest dość duża konkurencja. Należy jednak pamiętać o tym, by węgiel pochodził od sprawdzonego sprzedawcy i nie był najniższej jakości. Mnogość składów sprawia, że bez problemu można także zorganizować jego transport. Pracownik firmy Węglo Smyk w Rudzie Śląskiej dodaje: Przy wyborze węgla należy zwrócić uwagę na jego kaloryczność i wartość opałową, klasę i gatunek. Podstawą jest jednak paliwo dostosowane do posiadanego kotła.
Różne jakości węgla
Różnice w cenie będą występować w zależności od tego, czy piec będzie na węgiel brunatny, czy kamienny. W Polsce najpopularniejszy jest węgiel kamienny, który ma wyższą wartość opałową od węgla brunatnego, sześciokrotnie niższą wilgoć i zawiera dużo mniej siarki, co skutkuje mniejszym wpływem na środowisko naturalne. Sprzedawany jest według wielkości, czyli w formie kostki, orzecha lub groszku. Nabywa się go w workach, na paletach lub luzem. Dzięki temu można sobie przygotować przestrzeń dopasowaną do wybranej ilości. W przypadku budowy domu rozważa się różne sposoby ogrzewania, jednak domy z rynku wtórnego przeważnie mają przystosowaną instalację do palenia węglem. Jej zmiana mogłaby być kosztowna i pracochłonna, ponieważ wymagałaby zmiany instalacji i innego zagospodarowania przestrzeni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana