Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego warto wymieniać opony co sezon?
Opony to jedyne elementy samochodu, które mają bezpośrednią styczność z nawierzchnią drogi. Z tego powodu pełnią one bardzo istotną rolę w zapewnienie nie tylko komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa jazdy. Choć sezonowa wymiana ogumienia powinna być wpisana do kalendarza każdego kierowcy, wielu z nich tego nie robi, co często wynika z nieświadomości i niewiedzy.
Opony letnie a zimowe – czy są takie same?
Wyjaśnienie roli sezonowej wymiany opon nie może odbyć się bez objaśnienia, czym opony letnie i zimowe różnią się między sobą. Dla wielu kierowców, szczególnie młodych i niedoświadczonych, różnica ta nie jest oczywista. Przede wszystkim opony letnie i zimowe produkowane są z mieszanek gumowych o odmiennych właściwościach. Charakterystyczną cechą zwykłej gumy jest, że przy niskich temperaturach traci ona swoje typowe właściwości, czyli przede wszystkim elastyczność – staje się twarda i sztywna. Z tego powodu opony letnie nie mogą być stosowane kiedy temperatura spada poniżej określonego poziomu, ponieważ wraz ze spadkiem elastyczności gumy spada również przyczepność bieżnika do podłoża. A to właśnie poziom przyczepności opony w dużej mierze decyduje o naszym bezpieczeństwa, między innymi wpływa na ryzyko wpadnięcia w poślizg na mokrej, oblodzonej powierzchni. Opony zimowe wytwarzane są ze specjalnych mieszanek gumowych, które nawet przy minusowych temperaturach zachowują odpowiednią dla zachowania przyczepności i zapewnienie odprowadzania wody z bieżnika miękkość. Z drugiej strony opony tego typu nie nadają się do użytku w okresie wiosenno-letnim. Dlaczego? Ponieważ są po prostu zbyt miękkie - wysoka temperatura oraz wyższe prędkości, rozwijane gdy drogi są suche, powodują, że bieżnik takiej opony zużywa się nieproporcjonalnie szybciej. Pamiętajmy, że opony, których bieżnik jest płytszy niż 1,6 mm nie nadają się do użytku i należy je wymienić na nowe. A zatem jeżdżenie w lecie na oponach zimowych jest nie tylko niebezpieczne, ale również naraża nas na niepotrzebne koszty.
Kiedy wymienić opony?
Nie da się jednoznacznie podać choćby przybliżonej daty, kiedy należy wymienić opony z letnich na zimowe – wszystko bowiem zależy od warunków atmosferycznych. Niemniej specjaliści zalecają, aby nie czekać z tym aż na drogach pojawi się pierwszy śnieg.
- Optymalnym momentem na wymianę opon jest czas, kiedy temperatura otoczenia spadnie poniżej 7 stopni – mówi przedstawiciel firmy Oponytomy.pl – W takich warunkach opony letnie zaczynają bowiem tracić swoje właściwości. Dowiedziono, że większość wypadków w okresie jesienno-zimowym spowodowana jest nie na drogach mokrych zaśnieżonych i oblodzonych, lecz wręcz przeciwnie – na suchych i z pozoru bezpiecznych, przy temperaturze kilku stopni powyżej zera. Wynika to z faktu, że większość kierowców jeździ w takich warunkach na oponach letnich, które utraciły swoją przyczepność.
Decydując się na wymianę opon przed pierwszym śniegiem nie tylko poprawiamy swoje bezpieczeństwo, ale oszczędzamy czas – wraz z nastaniem zimy w serwisach wymiany opon ustawiają się długie kolejki chętnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana