Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego warto wybrać okna aluminiowe?
O licznych zaletach okien aluminiowych już dawno przekonali się twórcy obiektów komercyjnych. Rozwiązanie to jednak coraz częściej spotkać można także w przypadku budynków mieszkalnych. Wbrew obiegowej opinii, bazującej częściowo na intuicji, a częściowo na nieaktualnej wiedzy o tej technologii, okna aluminiowe mogą nie tylko osiągać równie dobre parametry co ich odpowiedniki z innych materiałów, ale pod niektórymi względami nawet je przewyższać.
Jednym z głównych zastrzeżeń wysuwanych pod adresem okien aluminiowych przez długi czas było „zimno” wykonanej z metalu ramy, która nie wykazywała właściwości izolacyjnych adekwatnych do panujących na naszej szerokości geograficznej warunków klimatycznych. W ciągu ostatnich kilkunastu lat dokonał się w tej dziedzinie jednak ogromny postęp. Dzięki nowoczesnym materiałom izolacyjnym, takim jak wzmocniony włóknem szklanym poliamid, spieniony polietylen czy tzw. aerożel, a także dzięki elastycznym i trwałym zarazem uszczelkom wyposażone w odpowiedni pakiet szybowy okna aluminiowe potrafią sprostać nawet wyśrubowanym wymogom budownictwa pasywnego.Rozwiązania konstrukcyjne
Możemy więc obecnie już praktycznie bez przeszkód korzystać z możliwości, które daje zastosowanie w stolarce okiennej lekkiego, podatnego na formowanie, a jednocześnie bardzo stabilnego i wytrzymałego materiału, jakim jest aluminium. Da się z niego wyprodukować okna o najbardziej wymyślnych kształtach, a także uzyskać zapewniające dostęp większych ilości światła dziennego bardzo duże przeszklenia. Brak konieczności zastosowania w tym przypadku stalowych usztywniaczy pozwala utrzymać stosunkowo niską wagę całej konstrukcji. Oprócz klasycznie otwieranych skrzydeł okien oraz drzwi tarasowych można więc w tej technologii z powodzeniem wykonać sporych rozmiarów moduły uchylno-przesuwne i podnoszono-przesuwne.– Poza tym często możliwy jest montaż niezwykle atrakcyjnego wizualnie systemu zawiasów ukrytych, a także skutecznych zabezpieczeń antywłamaniowych – dodaje ekspert z Fabryki Okien Bros z Buku pod Poznaniem.
Właściwości aluminium
Nie tylko lekkość, ale też inne znane powszechnie właściwości aluminium sprawdzają się szczególnie dobrze właśnie w stolarce okiennej. Materiał ten cechuje się chociażby wyższą niż np. PCV odpornością na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, nie elektryzuje się też, więc nie przyciąga kurzu, a w związku z tym wszystkim nie wymaga przeprowadzania ciężkich, uciążliwych zabiegów konserwacyjnych. Raz na kilka miesięcy aluminiową ramę wystarczy przetrzeć szmatką zwilżoną łagodnym (niezawierającym octu ani innego kwasu) środkiem myjącym. Warto również nadmienić, że w razie ewentualnego pożaru aluminium nie zajmuje się ogniem, a zatem nie dymi, ograniczając za to rozprzestrzenianie się ognia. Jest też materiałem w 100 proc. poddającym się recyklingowi, czyli całkowicie ekologicznym. Świetnie prezentuje się w budynkach o nowoczesnej, a nawet futurystycznej bryle. Dzięki możliwości pokrycia aluminiowych ram rozmaitymi powłokami dekoracyjno-ochronnymi o różnych odcieniach (paleta RAL), w tym drewnopodobnymi, odnajdą się też one doskonale także w bardziej tradycyjnej stylistyce.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana