Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego warto wprowadzić do menu mięso z indyka?
Na polskich stołach królują mięsa czerwone, głównie wieprzowina. Szacuje się, że przeciętny Polak zjada od 39 do 42 kg tego mięsa w ciągu roku. Nie ma w tym nic złego, o ile wybieramy produkty o niskiej zawartości tłuszczu i poddajemy je różnorodnej obróbce termicznej, a nie tylko smażeniu. Swoją dietę warto jednak wzbogacić o mięso drobiowe, a w szczególności – indycze. Zajadamy się nim mniej chętniej niż kurczakiem. Szkoda, bo to bardzo wartościowy składnik diety!
Co kryje się w porcji mięsa z indyka?
Mięso indycze, ze względu na swoją delikatność i lekkostrawność, rekomendowane jest dzieciom i seniorom. Dlaczego powinny kupować je także te osoby, które wolą bardziej zdecydowane smaki? Przede wszystkim dlatego, że mięso z indyka to doskonałe źródło białka. W 100 gramach omawianego produktu znajdziemy aż 19 gramów tego cennego składnika stanowiącego podstawowy budulec organizmu. Ponadtomięso indycze charakteryzuje się dobrym stosunkiem kwasów tłuszczowych nienasyconych do nasyconych i wynosi on 0.8. Nasycone kwasy tłuszczowe, w które bogata jest wieprzowina, przy nadmiernym spożyciu, mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Podnoszą poziom „złego” cholesterolu we krwi, co może prowadzić do rozwoju miażdżycy. Co ważne, mięso indycze dostarcza nam także witamin z grupy B, witaminy E, cynku oraz innych makro- i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Przeczytaj również: Właściwości zdrowotne mięsa drobiowego: korzyści dla organizmu
Po czym poznać, że mięso indycze jest dobrej jakości?
Jakość mięsa indyczego zależy od wielu czynników. Ważny jest każdy element systemu produkcji - począwszy od paszy, aż po proces pakowania mięsa. Najlepsi producenci mięsa drobiowego stosują zasady zrównoważonej hodowli i kontrolują jakość wyrobów na każdym etapie wytwarzania. To dla klientów gwarancja smaku i bezpieczeństwa. Mięso indycze najwyższej klasy oferuje między innymi Małopolskie Centrum Dystrybucji INTER-WEN II. Współpracuje ono z hodowcami, którzy troszczą się o dobrostan ptactwa przy jednoczesnej dbałości o walory mięsa. A przecież mięso indycze potrafi zachwycać smakiem. Najbardziej ceniona przez klientów jest pierś z indyka, którą można przygotować na wiele różnych sposobów. Chętnie kupowane są także podudzia i skrzydełka, które znakomicie nadają się do grillowania, pieczenia i smażenia. Na ich bazie powstają też pyszne zupy, sosy i buliony. A co z podrobami? W naszych kuchniach zdecydowanie częściej goszczą podroby z kurczaka, natomiast te indycze są trudniej dostępne, a przez to – mniej chętnie wybierane. Zdaniem kucharzy doskonale nadają się do gulaszy, farszów i potrawek.
Przeczytaj również: Drób to nie tylko kury - dlaczego warto jeść mięso indyka?
Przeczytaj również: Porównanie mięsa wieprzowego i wołowego: wartości odżywcze i zastosowanie
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana