Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego warto czytać książki?
Według ostatniego raportu przygotowanego przez Bibliotekę Narodową mniej niż połowa Polaków w 2020 roku przeczytała jakąkolwiek książkę. Choć w czasach kultury obrazkowej, gdy coraz więcej mamy do czynienia z formami wizualnymi nie specjalnie to dziwi, to warto wiedzieć, że zmniejszający się odsetek czytelników ma swoje konsekwencje. Coraz częściej mamy do czynienia w Polsce z analfabetyzmem wtórnym oraz funkcjonalnym. Co to takiego?
Analfabetyzm z wykształceniem wyższym
Analfabetyzmem wtórnym określany jest zanik umiejętności czytania i pisania u osób, które już raz je zdobyły. Czymś nieco innym jest analfabetyzm funkcjonalny, który odnosi się do braku rozumienia tekstów pisanych. Osoba nim dotknięta potrafi połączyć poszczególne słowa w całe zdania, ale ma trudności z ich zrozumieniem. Warto podkreślić, że problem ten nie dotyczy jedynie osób, które wcześnie zakończyły edukację.
Przeczytaj również: Czy obrońca jest zawsze konieczny w sprawach karnych?
Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez PISA i OECD; co szósty polski magister to analfabeta funkcjonalny. To zjawisko niezwykle alarmujące, biorąc pod uwagę pozostałe dane, które wskazują, że aż 40% Polaków w ogóle nie rozumie tego, co czyta, natomiast 30% rodaków rozumie jedynie w niewielkim stopniu.
Przeczytaj również: Jakie są koszty udziału w targach w Berlinie?
W praktyce oznacza to, że coraz więcej osób ma kłopoty z wypełnieniem nawet najprostszych formularzy urzędowych, nie potrafi prawidłowo zrozumieć instrukcji, nie odczytuje wykresów oraz nie potrafi wykonać prostych obliczeń.
Przeczytaj również: Jak i gdzie zaopatrywać się w żywność bezglutenową?
Czytanie pomaga nie tylko dzieciom
Dzięki akcjom różnych fundacji oraz programom społecznym upowszechniła się wiedza dotycząca pozytywnego wpływu czytania na rozwój dzieci. Sprawia to, że książki dla dzieci są wciąż jednymi z najchętniej kupowanych. Jednakże rzadko podkreślany jest fakt, że czytanie dzieciom jest też korzystne dla rodziców. Zwłaszcza gdy to oni czytają, a nie wyręczają się audiobookiem.
Warto udać się do księgarni, takiej jak np. Wratislavia, i kupić coś dla siebie. Po dłuższej przerwie od czytania można sięgnąć po coś lekkiego i krótkiego, ponieważ rzucanie się na głęboką wodę może nas tylko ponownie zniechęcić.
Czytanie pozwala utrzymać mózg w dobrej formie. Przede wszystkim przyczynia się do prawidłowej pracy systemów poznawczych. Regularne czytanie sprzyja zachowaniu dobrej pamięci nawet w podeszłym wieku. Znacznie łatwiej jest się wysławiać oraz formułować myśli zarówno w formie ustnej, jak i pisemnej.
Co najważniejsze, dzięki książkom nie tylko zapobiegniemy swojemu analfabetyzmowi, ale także możemy odwrócić jego dotychczasowy rozwój.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana