Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego warto chipować psy?
Chipowanie psów w naszym kraju wciąż nie jest zbyt popularne – wielu właścicieli w ogóle nie ma świadomości, czemu tak właściwie służy ten zabieg i jakie korzyści może przynieść. Oto co warto wiedzieć o chipowaniu psów.
Na czym polega chipowanie psów?
Chipowanie psów jest zabiegiem polegającym na umieszczeniu pod skórą w okolicach karku zwierzęcia zamkniętego w szklanej kapsułce mikroprocesora, w którym zakodowany jest 15-cyfrowy unikalny numer identyfikujący. Kapsułka chipu, zwanego również mikrochipem lub transponderem jest wielkości ziarnka ryżu, nie uczula, nie powoduje zakażeń i ma właściwości antymigracyjne, to znaczy że nie przemieszcza się w organizmie i nie powoduje obrażeń ani dyskomfortu zwierzęcia – raz umieszczony chip pozostaje w ciele psa do końca jego życia. Sam proces umieszczania chipu przypomina zwykły zastrzyk. Zabieg możemy wykonać w większości gabinetów weterynaryjnych, m.in. Przychodniach Weterynaryjnych w Chorzowie. Możliwe jest również skorzystanie z zabiegu w ramach darmowych akcji chipowania, często organizowanych przez samorządy. Po zachipowaniu psa powinniśmy zarejestrować jego numer w specjalnej bazie. Warto pamiętać, że baz jest kilka i nie są one ze sobą połączone, a zatem w im większej ilości baz zarejestrujemy zwierzę, tym lepiej. Największa z nich to Ogólnopolska Baza Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji – jeśli weterynarz dokonujący zachipowania z nią współpracuje, może za nas dokonać formalności. W przeciwnym wypadku obowiązek ten będzie spoczywał po naszej stronie.Po co chipuje się psy?
Chipowanie to skuteczna metoda identyfikacji psów, które się zgubiły lub w innym sposób oddaliły od właściciela – bardzo często dochodzi do kradzieży rasowych zwierząt z zamiarem ich odsprzedania. Każde schronisko w kraju, a także komendy Policji, Straży Miejskiej, inspektoraty Towarzystwa Ochrony Zwierząt oraz wiele gabinetów weterynaryjnych posiada możliwość odczytania kodu identyfikacyjnego z chipu wszczepionego zwierzęciu, zatem jeśli nasz zagubiony pupil zostanie odnaleziony, zostaniemy o tym od razu poinformowani. Chipowanie w naszym kraju nie jest zabiegiem wymaganym przez ustawodawcę, wszelkie próby narzucenia obowiązku chipowania przez samorządy są bezprawne, choć warto pamiętać, że to właśnie samorządy decydują o wysokościach opłat za posiadanie psa – niektóre z nich zwalniają z opłat właścicieli zachipowanych psów, jest to zatem kolejny powód dla którego warto wykonać ten zabieg. Chipowanie jest obowiązkowe jedynie w sytuacji, gdy chcemy podróżować ze zwierzęciem poza granicami kraju – aby uzyskać dla niego paszport, powinniśmy je zachipować. Wymóg ten dotyczy zarówno psów, jak i innych zwierząt domowych.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana