Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego w niektórych kościołach spotkać można 15 stacji drogi krzyżowej?
Droga krzyżowa to jedno z najważniejszych nabożeństw okresu Wielkiego Postu. W większości kościołów znajdziemy 14 stacji tej drogi, lecz w niektórych dodana została jeszcze jedna, piętnasta stacja. Skąd ten zwyczaj? Jakie jest jego znaczenie?
Nabożeństwo drogi krzyżowej
Okres Wielkiego Postu to czas pokuty i zadumy, w którego trakcie chrześcijanie przygotowują się do Świąt Wielkanocnych. W kościołach w całej Polsce odprawiane są wówczas nabożeństwa drogi krzyżowej. W ich trakcie wierni przechodzą od stacji do stacji i rozważają kolejne etapy drogi Jezusa na Golgotę. Zwyczaj ten sięga czasów starożytnych. Już u zarania chrześcijaństwa wierni pielgrzymowali do Jerozolimy, aby rozważać Mękę Chrystusa. W średniowieczu tradycja ta została przeniesiona do Europy. Nabożeństwo to jest także nieodłącznym elementem polskiej pobożności, a najstarszy zachowany polski tekst rozważań drogi krzyżowej pochodzi z pierwszej połowy XVIII wieku.
Czternaście stacji drogi krzyżowej
W większości polskich kościołów znajdziemy obrazy i płaskorzeźby przestawiające sceny z wędrówki Jezusa na Golgotę. Bardzo często są to piękne, kunsztownie wykonane drewniane stacje drogi krzyżowej. Zazwyczaj jest ich czternaście i są wzorowane na stacjach znajdujących się w Jerozolimie. Część z tych stacji ma swoje odzwierciedlenie w Biblii, inne są owocem Tradycji Kościoła. Warto jednak zaznaczyć, że nie ma oficjalnego wykazu stacji drogi krzyżowej i można je modyfikować. Wykaz odpustów precyzuje jedynie, że powinno ich być czternaście. Niemniej jednak w niektórych kościołach znajdziemy także dodatkową, piętnastą stację.
Stacja piętnasta, czyli Zmartwychwstanie
Misja Chrystusa nie zakończyła się na Krzyżu. Niektórzy teologowie chcą podkreślić, że w trakcie modlitwy nie adorujemy wyłącznie Męki i postulują, aby do rozważań dodawać piętnastą stację, czyli Zmartwychwstanie. W ten sposób chcą pokazać, że Chrystus co prawda umarł, ale potem pokonał śmierć i dał ludziom życie wieczne. Rozwiązanie to ma swoich zwolenników i przeciwników. Jak jednak zapewnia ceniony producent dewocjonaliów Luda Studio, największą popularnością wciąż cieszy się tradycyjna wersja z czternastoma stacjami. Zmiany w Kościele zazwyczaj przebiegają powoli. Kto wie, być może za jakiś czas rozszerzona wersja zyska większe uznanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana