Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego pellet klasyfikuje się jako biomasę?
By odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego pellet klasyfikuje się jako biomasę, trzeba najpierw wyjaśnić, czym ona w ogóle jest. Biomasą nazywane są wszystkie materiały organiczne, które ulegają biodegradacji, czyli rozkładają się w sposób naturalny w środowisku. Pellet jest materiałem organicznym, który powstaje w wyniku prasowania ze sobą zrębków drewna, kory i trocin, dlatego właśnie nazywany jest biomasą.
Pellet – co wpływa na jego popularność?
Pellet jest jednym z najchętniej wykorzystywanych paliw w domowych kotłach grzewczych oraz piecach. Jest to związane z jego właściwościami, dzięki którym stał się atrakcyjną alternatywą dla innych paliw stałych, takich jak węgiel orzech i ekogroszek.
Przeczytaj również: Porównanie różnych rodzajów kotłów: gazowych i na biomas
Jedną z głównych zalet pelletu, która determinuje jego popularność, jest wysoka kaloryczność, która wynosi standardowo ponad 16 MJ/Kg (dla porównania jest to dwukrotnie więcej niż w przypadku drewna). Łączy się to ze świetną relacją jakość-cena, ponieważ pellet należy do jednych z najtańszych paliw dostępnych na rynku.
Wykorzystanie do produkcji pelletu odpadów z produkcji drzewnej sprawia, że jest on zaliczany do paliw ekologicznych, a jednocześnie nie traci na jakości i wydajności. Wynikiem tego jest niezwykle niska zawartość popiołu, która oscyluje wokół 0,5% – co ma bezpośrednie przełożenie na wysoką ergonomiczność tego materiału.
Sprzedażą pelletu w województwie zachodniopomorskim zajmują się firmy, takie jak Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Piórki.
Jak rozpoznać pellet dobrej jakości?
Ze względu na duże zainteresowanie pelletem powstało mnóstwo produktów, które są niskiej jakości, natomiast ich cena jest zwykle zawyżona. Oprócz negatywnych skutków ekonomicznych ma to również wpływ na opinie niektórych osób o niskiej wartości opałowej pelletu.
Najprostszym sposobem na rozpoznanie produktu dobrej jakości jest ocena jego koloru. Jasna barwa wskazuje na to, że pellet został prawidłowo osuszony, a w jego składzie są tylko naturalne surowce. W przypadku barwy ciemniej można mieć pewność, że w trakcie produkcji zostały użyte różnego rodzaju wypełnienia, których zadaniem było podniesienie wagi końcowej paliwa.
Dlatego warto kupować pellet z miejsc sprawdzonych o dobrej opinii, ponieważ niweluje to ryzyko przepłacenia za produkt o niskiej jakości, który dodatkowo będzie odbiegał od przyjętych standardów emisji spalin. Co więcej, wykorzystywanie paliw zanieczyszczonych lub o zwiększonej wilgotności przyczynia się w znacznym stopniu do skrócenia żywotności systemu grzewczego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana