Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego opłaca się oddać samochód do kasacji?
Okazuje się, że pozbycie się starego samochodu wcale nie jest trudne i skomplikowane. Ponadto, decydując się na kasację auta, można przy okazji nieco zarobić. Jakie są jego korzyści z oddania samochodu do kasacji? Dlaczego w tym przypadku warto zdecydować się na usługi profesjonalistów? Jak taka procedura wygląda krok po kroku?
Profesjonalne stacje demontażu pojazdów
Zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą recyklingową, obecnie stary czy zepsuty samochód zezłomować można jedynie w profesjonalnej stacji demontażu pojazdów, takiej jak na przykład stacja Delta. W takim miejscu auto jest rozbierane na części pierwsze. Mechanicy usuwają z niego elementy dla środowiska niebezpieczne takie jak oleje, płyny eksploatacyjne czy akumulator, a także wyjmują podzespoły, które jeszcze nadają się do użycia. Części z tworzyw, które można przetworzyć ponownie, trafiają w jeszcze inne miejsce. Oddanie samochodu do kasacji to tak naprawdę same korzyści.Pieniądze za samochód nadający się na złom?
Przede wszystkim właściciel dostaje pieniądze za samochód, którego normalnie nikt by nie kupił, bo jego stan nie pozwala na użytkowanie. Na ogół jest to 500 złotych, ale gdy pojazd jest wart więcej, można cenę tę negocjować z właścicielem danego punktu demontażu. Poza tym w stacji wystawiane jest stosowne zaświadczenie. Pracownicy takiego punktu kasują tablice rejestracyjne i wydają dokument, który potwierdza fakt zezłomowania pojazdu. Należy okazać go we właściwym wydziale komunikacji – bez niego samochodu nie da się legalnie wyrejestrować. W wydziale komunikacji starostwa powiatowego czy urzędu miasta przy okazji dostać można listę stacji demontażu, które są upoważnione do kasacji aut.Niezbędne formalności
Po kasacji pojazdu konieczne jest jego wyrejestrowanie. Do urzędu oprócz zaświadczenia o zezłomowaniu należy zabrać dodatkowo kartę pojazdu, o ile taka istnieje oraz jego tablice i dowód rejestracyjny. Koszt wydania takiej decyzji to jedynie 10 zł i na ogół sprawę można załatwić od ręki. Z taką decyzją można udać się jeszcze do zakładu ubezpieczeń, który powinien zwrócić część niewykorzystanej składki. Warto jednak pamiętać o tym, że auta wyrejestrowanego zarejestrować ponownie nie można. Nie dotyczy to jedynie aut odzyskanych z kradzieży czy uznanych przez rzeczoznawcę za unikatowe. Również i sama kasacja samochodu nie zajmuje więcej niż kilka godzin. Wizyta w stacji demontażu to tylko kilkanaście minut. Czas ten nieco wydłuża się, gdy konieczne jest holowanie samochodu.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana