Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego nie warto unikać podrobów?
Każdy człowiek stara się, aby dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Nie zawsze jednak jesteśmy pewni, czy dany produkt jest dobry dla naszego ciała, czy może lepiej byłoby go unikać. Do tej grupy należą właśnie podroby. Media pełne są sprzecznych informacji – jedni zalecają, aby wykluczyć podroby z diety, inni wręcz przeciwnie. Co warto wiedzieć o podrobach? Dlaczego nie powinniśmy kategorycznie z nich rezygnować?
Czym właściwie są podroby?
Chociaż pojęcie to funkcjonuje dość powszechnie, nie każdy ma świadomość, czym właściwie są podroby. To jadalne narządy wewnętrzne zwierząt rzeźnych – wątroba, płuca, nerki, serca, mózgi, grasice, ozory, a także inne części ciała, które nie są mięśniami ani kośćmi. Podroby dzielone są zazwyczaj na 4 klasy, pod względem ich przydatności kulinarnej oraz wartości odżywczych. Do 1. klasy zaliczane są wątroby i mózgi, do 2. serca, ozory i nerki. 3. klasę stanowią żołądki, flaki, płuca, a 4 to głównie ogony i wymiona. Podrobami, po które sięga się najczęściej, są wątróbki drobiowe, wieprzowe lub wołowe, żołądki drobiowe, a także, nazywane potocznie cynaderkami, nerki wieprzowe bądź wołowe. Nie można nie wspomnieć także o polskim przysmaku, jakim są flaki. Danie to od lat nieprzerwanie gości na stołach. Warto dodać, że w Polsce podroby uważane były za produkty niższej jakości, a ludzie rezygnowali z ich spożywania, myśląc, że są niezdrowe.
Przeczytaj również: Podroby - źródło smaku i wartości odżywczych
Dlaczego warto jeść podroby?
Chociaż okazuje się, że podroby są dla naszego organizmu niezwykle korzystne, najważniejsze to sięgać po wysokiej jakości produkty. W Małopolsce dystrybucją mięsa i wędlin zajmuje się firma Inter-Wen. Podroby to przede wszystkim bogactwo składników odżywczych i pełnowartościowego białka. Zawierają również witaminy z grupy B oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli A, D, E, K oraz składniki mineralne. Szczególnie dużą zawartością witaminy B3 odznacza się wątróbka. Już 100 g produktu stanowi ponad 1000% dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej. Ponadto podrobów nie powinny unikać osoby będące na diecie odchudzającej. Okazuje się, że w wątróbce znajduje się mniej kalorii niż w piersi z kurczaka.
Warto dodać, że podroby to także świetne źródło wapnia, miedzi, fosforu i żelaza. Ze względu na wysoką zawartość żelaza polecane są osobom cierpiącym na niedokrwistość. Okazuje się, że regularne spożywanie podrobów może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwory i chorobę Alzheimera. Jednak tak jak we wszystkim, również w spożywaniu podrobów należy zachować umiar. Jedzenie ich w zbyt dużych ilościach może podnieść poziom cholesterolu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana