Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego należy regularnie czyścić dywany?
Wielu osobom zależy na tym, aby domowe wnętrza wyróżniały się przytulnym charakterem. Efekt ten można uzyskać oczywiście poprzez odpowiednią aranżację – dodatki i elementy ozdobne. Często w tym celu wykorzystuje się miękkie, puszyste dywany lub wykładziny. Choć z pewnością będą one ozdobą pomieszczeń, to jednak wymagają nieco więcej uwagi przy sprzątaniu mieszkania. Jak należy o nie dbać?
Jakie zanieczyszczenia przyciągają dywany?
Dobrej jakości dywan lub wykładzina może stanowić prawdziwą ozdobę wnętrza. Nie można jednak zapominać, że są to elementy, które bardzo łatwo ulegają zabrudzeniom. Nie chodzi tu bynajmniej o plamy na przykład po rozlanych napojach. Codzienne użytkowanie sprawia, że w ich strukturze, a zwłaszcza w głębszych warstwach runa osadza się wiele zanieczyszczeń, które stanowią idealne siedlisko do rozwoju bakterii oraz roztoczy. Te ostatnie, a właściwie ich odnóża i odchody, powodują silną reakcję alergiczną u osób zmagających się z uczuleniem na kurz. Właściciele kotów czy psów muszą liczyć się z tym, że dywany świetnie przyciągają sierść pupili, a przy tym wnoszony na ich łapach piasek. Należy do tego dodać resztki jedzenia w postaci okruszków, aby otrzymać pełne spektrum czynników sprzyjających rozwojowi wirusów, grzybów, a także pleśni.
Przeczytaj również: Cuda Na Szmacie Michał Cudnik - profesjonalne sprzątanie domów i mieszkań
Zaniechanie dokładnego czyszczenia dywanów nie tylko może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie mieszkańców. Warto również wspomnieć, że wcierane we włókna i rozdeptywane zabrudzenia obniżają po prostu walory estetyczne wykładzin. Utrwalone plamy znacznie trudniej usunąć, a to prowadzi po prostu do zniszczenia takich tekstyliów. Czy to oznacza, że najlepiej z nich zrezygnować? Niekoniecznie. Wystarczy jedynie poświęcić im nieco więcej uwagi przy porządkowaniu mieszkania.
Przeczytaj również: Jak przygotować nieruchomość pod wynajem?
Jak często prać dawany i wykładziny?
Oczywiście podstawowym sposobem na utrzymanie dywanu w czystości jest jego regularne odkurzanie. Niemniej jednak należy pamiętać, że pozwala ono na usunięcie jedynie zanieczyszczeń z górnej warstwy runa i tych niezwiązanych trwale z włóknami. Z czasem też włosie traci swój pierwotny wygląd, a nagromadzone w niższych partiach zabrudzenia powodują unoszenie się w pomieszczeniu nieprzyjemnego zapachu.
Co najmniej raz na rok warto skorzystać usługi ekstrakcyjnego prania dywanu, czym zajmuje się na przykład firma Professional Cleaning z Białegostoku. Składa się ono z kilku etapów, które razem pozwalają dogłębnie oczyścić materiał za pomocą odpowiednio dobranych środków. Takie sprzątanie we własnym zakresie może nie przynieść oczekiwanych efektów, na przykład ze względu na nieprawidłowe dopasowanie preparatu do rodzaju dywanu. Ponadto w pralniach tekstylia jest od razu suszony, a to bardzo ważne z uwagi na to, że pozostawienie go mokrego może powodować rozwój pleśni i grzybów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana