Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego należy izolować urządzenia chłodnicze?
Wiadomo, że izolacja termiczna pozwala zredukować straty ciepła i przyczynić się do obniżenia kosztów związanych z wytworzeniem energii. Jednak dlaczego izolacja urządzeń chłodniczych jest równie konieczna? Okazuje się, że niezależnie od rodzaju zastosowanej izolacji, ciepło- lub zimnochronnej, pomaga ona usprawnić funkcjonowanie całej instalacji oraz chroni ją przed możliwymi usterkami. Jak wygląda izolacja zimnochronna? Jakie są jej zalety?
Co należy wiedzieć o izolacji zimnochronnej?
W przemysłach: spożywczym, kosmetycznym, medycznym, farmaceutycznym i wielu innych utrzymywanie niskiej temperatury jest kluczowe dla ich poprawnego funkcjonowania. Izolacja zimnochronna pozwala na utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury w instalacji. Zwykle jej montaż odbywa się na rurociągach, zbiornikach, urządzeniach technologicznych, w komorach chłodniczych, a także w instalacjach sanitarnych, chłodniczych czy klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Dzięki izolacji procesy, dla zachodzenia których kluczowe jest utrzymanie niskiej temperatury, mogą odbywać się bez przeszkód. Materiały wykorzystywane w izolacji uniemożliwiają przenikanie ciepła z otoczenia, a to z kolei wpływa na jej niezakłócone działanie. Warto również spojrzeć na aspekt ekonomiczny. Bez izolacji przedsiębiorstwa zmuszone byłyby do stałego obniżania temperatury, a to z kolei wiązałoby się ze zwiększonym zużyciem energii i podniosłoby koszty. Izolacja zabezpiecza również elementy przed przegrzaniem, wpływem wilgoci i korodowaniem.
Przeczytaj również: Płyty warstwowe poliizocyjanurowe (PIR). Charakterystyka
Jak wygląda izolacja zimnochronna?
Do stworzenia izolacji termicznej, która zabezpieczy instalację przed przenikaniem ciepła, niezbędne jest wykorzystanie materiałów o ściśle określonych właściwościach. Wysokiej jakości izolacjami termicznymi zajmuje się firma IzoSerwis. Do montażu izolacji zimnochronnych stosuje się kauczuk syntetyczny, poliuretan i szkło piankowe. Kauczuk jest plastyczny, elastyczny, rozciągliwy i sprężysty. Wykorzystywany jest zazwyczaj do izolowania instalacji chłodniczych, klimatyzacji czy kanałów wentylacyjnych. Kauczuk idealnie przylega do powierzchni, zapewniając doskonałą i szczelną barierę dyfuzyjną. Poliuretan cechuje się niskim poziomem przewodnictwa cieplnego i zapewnia doskonałą szczelność. Ponadto wyróżnia się wysoką wytrzymałością czasową, zachowując swoje właściwości nawet przez 50 lat. Uchodzi za najbardziej wydajny materiał – już minimalna grubość zapewnia świetną izolację. Z kolei szkło piankowe lub inaczej szkło spienione to materiał izolacyjny o wysokiej wytrzymałości. Wykorzystywany jest w niskotemperaturowych chłodniach, wewnątrz budynków oraz w środowisku narażonym na działanie substancji chemicznych. Dodatkowo jest odporne na nacisk i wykazuje bardzo dobrą izolacyjność akustyczną.
Przeczytaj również: Jak powstaje cienka płyta PIR i gdzie można ją wykorzystać?
Przeczytaj również: Różnice między pianką PUR otwarto a zamkniętokomórkową
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana