Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego należy filtrować olej?
Wiele maszyn do prawidłowego działania wymaga, aby ich podzespoły były chronione przed tarciem. Taką ochronę zapewniają oleje przemysłowe. Substancje te pochłaniają wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Dlatego też po pewnym czasie tracą swoje właściwości. Zużyty olej należy wymienić na nowy lub co jest coraz częstszą praktyką poddać filtracji. Dzięki temu zabiegowi otrzymujemy oczyszczony z zanieczyszczeń, pełnowartościowy produkt.
Jakie oleje można filtrować?
Procesowi filtracji można poddać większość olejów stosowanych w maszynach przemysłowych. Co więcej w przypadku olejów technicznych stosowanych do ochrony mechanizmów hydraulicznych, przekładniowych czy transformatorowych zabieg ten można powtarzać. Liczba filtracji olejów jest zróżnicowana i zależy przede wszystkim od ich składu chemicznego. Oleje mineralne można filtrować do dwóch razy. Natomiast oleje syntetyczne, aż pięciokrotnie. Filtrowaniu nie poddajemy olejów, w których na skutek procesu koksowania wydzieliła się sadza. Także olejów stosowanych w blokach silników samochodowych nie należy ponownie filtrować.Na czym polega zabieg filtrowania?
Filtrowanie polega na przepuszczeniu zanieczyszczonego oleju przez zespół specjalistycznych filtrów. Ich zadaniem jest oczyszczenie oleju z wody oraz zanieczyszczeń stałych. Jak wyjaśnia ekspert firmy specjalizującej się w filtrowaniu olejów:Urządzenia wykorzystywane do filtrowania olejów są w stanie usunąć z filtrowanych substancji do 99,95% wody oraz podobną ilość zanieczyszczeń stałych o wielkości powyżej 1 mikrona. Maszyna filtrująca jest podłączana do obiegu oleju bądź zbiornika z olejem. W ciągu swojego normalnego cyklu pracy, olej jest przepuszczany przez zespół filtrów z prędkością od 2 do 3 litrów na minutę. W trakcie tego zabiegu następuje powolne oczyszczenie oleju i jego regeneracja.
Korzyści płynące z filtrowania oleju
Filtrowanie olejów technicznych przynosi przedsiębiorcom wymierne korzyści. Koszt przefiltrowania dwustu litrów oleju jest kilkukrotnie niższy od jego wymiany na nowy. Dodając do tego możliwość wielokrotnego filtrowania niektórych rodzajów olejów oszczędności są jeszcze bardziej odczuwalne. Nie bez znaczenia jest także fakt, że zapewnienie maszynom czystego oleju znacznie ogranicza ich awaryjność, a tym samym koszty ewentualnych napraw oraz straty spowodowane przestojem potrzebnym na usunięcie usterki. Filtrowanie oleju i ponowne jego wykorzystanie to także krok w kierunku ochrony środowiska naturalnego. Decydując się na zabieg filtracji oleju należy wybierać firmy dysponujące odpowiednim zapleczem maszynowym i doświadczoną kadrą. O tym, że filtrowanie oleju ma pozytywny wpływ na niezawodność i żywotność maszyn może świadczyć także fakt, że wielu producentów rekomenduje właśnie tę metodę.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana