Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego musimy wykonywać przegląd - legalizację gaśnic?
Gaśnice to wyposażenie, które zwiększa bezpieczeństwo w razie wystąpienia pożaru w lokalach użyteczności publicznej, restauracjach, hotelach, a także pojazdach. Samo jej posiadanie to jednak za mało. Aby mieć pewność, że urządzenie zadziała w krytycznej sytuacji, niezbędne jest wykonywanie okresowej legalizacji gaśnic.
Na czym polega legalizacja gaśnic?
Legalizacja gaśnic polega na regularnych przeglądach (najczęściej raz do roku). Dzięki temu można mieć pewność, że gaśnica jest w pełni sprawna i zgodna z normą EN3 oraz zadziała w sytuacji zagrożenia, zgodnie ze wskazaniami producenta.
Podczas legalizacji gaśnic sprawdza się między innymi ich:
sprawność,
termin ważności,
mikrouszkodzenia dyszy, plomby oraz całej gaś
W sytuacji, kiedy istnieje ryzyko, że wykryte uszkodzenia mogą skutkować niezadziałaniem gaśnicy, wyłącza się ją z użytkowania i konieczny jest zakup nowego modelu.
Gwarancja producenta a okresowe przeglądy
Bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, że jeśli gaśnica posiada gwarancję producenta, nie wymaga przeprowadzenia legalizacji. Nic bardziej mylnego. Jak powiedział nam specjalista z firmy Sebal świadczącej usługi BHP i PPOŻ:
-Gwarancja producenta w przypadku gaśnic wydawana jest najczęściej na okres od 3 do 5 lat. W tym czasie może więc dojść do wielu uszkodzeń, takich jak zerwanie plomby, rozszczelnienie czy skorodowanie jej elementów. W związku z tym w razie zagrożenia może okazać się, że nielegalizowana gaśnica będzie niesprawna i całkowicie bezużyteczna.
Warto także dodać, że wykonywanie okresowych przeglądów gaśnic bardzo często jest jednym z warunków gwarancji producenta. Dlatego też gaśnica, która nadal jest objęta okresem gwarancyjnym, także wymaga regularnie wykonywanego przeglądu.
Kiedy okresowe przeglądy gaśnic są obowiązkowe
Należy pamiętać o tym, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i innych terenów z dnia 7 czerwca 2010 (Dz.U.2010.109.719) obowiązkiem właścicieli lokali ujętych w rozporządzeniu jest utrzymanie gaśnic w należytym stanie technicznym, włącznie z wykonywaniem prac konserwacyjnych, jakie zaleca ich producent.
W związku z tym niewykonywanie legalizacji i przeglądów gaśnic może wiązać się z ryzykiem nałożenia kary, w przypadku kiedy właściciel lokalu nie zastosuje się do obowiązujących przepisów. A z kolei w sytuacji wystąpienia pożaru może on zostać także pociągnięty do odpowiedzialności karnej wynikającej z braku zapewnienia należytej ochrony przeciwpożarowej osobom znajdującym się w danych lokalach i budynkach.
Podsumowując, przeglądy gaśnic pozwalają mieć pewność, że urządzenia te zadziałają w przypadku zagrożenia pożarowego i zapewnią bezpieczeństwo. Dlatego należy wykonywać je regularnie raz do roku w uprawnionych do tego serwisach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana