Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego ludzie się uzależniają?
Obecnie na świecie miliony osób cierpią na uzależnienia od różnych substancji, w tym nikotyny, narkotyków czy alkoholu. Problemem są także inne popularne i mniej powszechne nałogi, takie jak hazard, gry komputerowe czy nawet seks. Powody uzależnienia mogą być różne, jednak niektóre z nich pojawiają się bardzo często. Dlaczego ludzie popadają w nałogi?
Radzenie sobie z problemami
Jednym z najczęstszych powodów uzależnienia od różnych substancji jest próba poradzenia sobie ze stresem i problemami. Takie zjawisko dotyczy zarówno osób bezdomnych, jak i takich, które prowadzą względnie normalne życie. Alkoholizm czy narkomanię we wczesnych stadiach można zaobserwować także u pracowników dużych korporacji, czy biznesmenów. Niektórzy radzą sobie z nerwami również poprzez palenie papierosów, co jest jednym ze zdecydowanie najpowszechniejszych nałogów dotykających miliony osób na całym świecie.
- Efekt poprawienia nastroju i rozluźnienia jest bardzo pożądany, dlatego osoba zażywająca środki psychoaktywne, pijąca alkohol czy paląca papierosy dąży do utrzymania tego stanu. Często chorzy nie zauważają swojego problemu i wypierają się go, dlatego w wielu przypadkach wdrożenie leczenia bywa trudne – mówi specjalista z Ośrodka Terapii Uzależnień Trzeźwość.
Niektóre czynności czy substancje sprawiają człowiekowi przyjemność, co również jest powodem kontynuowania takich nawyków. Z czasem zamieniają się one w uzależnienie, a ich zaprzestanie może powodować negatywne skutki, również zdrowotne. Z tego powodu terapia trwa długo i wymaga zastosowania różnych metod.
Uwarunkowania środowiskowe
Uzależnienia często wynikają również z kontaktów z konkretnymi ludźmi. W niektórych grupach społecznych ryzyko popadnięcia w nałóg jest większe, co ma związek z presją otoczenia. Przykładem takich środowisk są rodziny alkoholików, gdzie często występuje współuzależnienie. Leczenie nałogów tego typu jest znacznie trudniejsze niż w sytuacji, gdy dana osoba jest jedyną uzależnioną w swoim otoczeniu. Po zakończeniu terapii dobrym pomysłem jest całkowita zmiana środowiska, jednak w większości przypadków nie jest to możliwe.
Czasem uzależnienie jest wynikiem eksperymentów, szczególnie na wczesnych etapach życia. Niektóre osoby są biologicznie bardziej podatne na przyzwyczajanie się do konkretnych nawyków lub substancji, uważając je za atrakcyjne. Powodem tendencji do popadania w nałogi mogą być również nieleczone zaburzenia i choroby psychiczne. Takich przyczyn jest naprawdę wiele, a ich odkrycie okazuje się niezbędne do przeprowadzenia owocnej terapii. Korzystne jest bowiem całkowite wykluczenie czynników, które zachęcają daną osobę do kontynuowania nałogu nawet po zakończeniu leczenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana