Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego firmy spedycyjne wynajmują samochody?
Samochody na stałe zagościły w życiu ich użytkowników indywidualnych, jak i firmowych. Niestety, jest to majątek, który z czasem znacznie traci na wartości. Ogromnym minusem jest fakt, że nowy model nie tylko sporo kosztuje, ale też, wykorzystywany w firmie, generuje duże koszty utrzymania i naprawy. Jest to jeden z powodów, dla których przedsiębiorcy decydują się na ich wynajem. Dlaczego jeszcze uważają to rozwiązanie za korzystniejsze?
Wynajem alternatywą zakupu samochodu
Alternatywą zakupu nowego pojazdu w salonie jest zdecydowanie jego wynajem. W przypadku firm spedycyjnych najczęściej jest to wynajem długoterminowy auta dostawczego, który wymaga comiesięcznego uiszczania określonej kwoty, będącej opłatą za możliwość użytkowania pojazdu.
Na rynku działa wiele wypożyczalni samochodów dostawczych oferujących nie tylko różnorodne modele, ale też warunki współpracy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przejrzeć propozycje różnych firm i na ich podstawie wybrać najlepsze rozwiązanie.
Dlaczego jednak wynajem stał się alternatywą dla zakupu auta dostawczego?
Okazuje się, że dla wielu przedsiębiorców zakup auta przestał być opłacalny. Wielu z nich musiałoby się zdecydować na pożyczkę, a co za tym idzie – zapłacić więcej niż jest on warte. Zauważają oni również, że zaciąganie zobowiązań finansowych zmniejsza zdolność kredytową, a to z kolei blokuje rozwój firmy. Istotne są także koszty utrzymania pojazdu w zakresie np. ubezpieczenia oraz jego naprawy. Na minus wynajmu przemawia także fakt, że późniejsza sprzedaż zakupionego auta nie gwarantuje uzyskania wysokiej sumy – zwłaszcza, że wartość pojazdów dostawczych po kilku latach drastycznie spada.
Dlaczego wynajem jest tak popularny?
Przeciwnicy wynajmu samochodów podkreślają, że nieużytkowany pojazd nie generuje kosztów, a ten wynajmowany tak. Czy rzeczywiście tak jest? Oczywiście, że nie. Nawet jeśli zakupiony samochód stoi w garażu, musi być objęty ubezpieczeniem, tzn. generuje koszt. Każdego dnia traci też na wartości i – co gorsza – zbyt długo nieużytkowany również może ulec awarii. W tym kontekście specjalista z Tripcar Sp. z o.o. wyjaśnia, że najczęściej oferta wynajmu obejmuje zawarcie umowy najdłużej na 36 miesięcy. Jest to czas, w którym wynajmujący regularnie ponosi stałe wydatki, bez obaw o pojawienie się niespodziewanych kosztów związanych z eksploatacją auta dostawczego. To na barkach wypożyczalni spoczywają obowiązki serwisowe, związane z wymianą ogumienia czy też wykupem OC. Co więcej, z uwagi na możliwość odliczenia kosztów wynajmu od podatku dochodowego i VAT możliwe jest uiszczanie niższych opłat. Dlatego dla firmy spedycyjnej może to być korzystne rozwiązanie – zarówno z pragmatycznego, jak i finansowego punktu widzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana