Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym zajmuje się trycholog?
Trychologia to stosunkowo młoda nauka, która zajmuje się schorzeniami skóry głowy i włosów. Powstała na gruncie badań dermatologicznych, a jej prekursorem był włoski uczony, profesor Uniwersytetu Bolońskiego, Enzo Formentini. W trakcie poszukiwań skutecznych rozwiązań dla problemów skórnych głowy opracowano szereg metod badawczych, które na co dzień w swej pracy wykorzystuje trycholog. Jak dokładnie wygląda jego praca i kiedy warto go odwiedzić?
Specjalista od skóry głowy i włosów
Trycholog nie jest lekarzem medycyny, jest specjalistą, którego dziedziną i obszarem badań są wyłącznie schorzenia związane ze skórą głowy i włosów. Co istotne, trycholog zajmuje się skórą głowy tylko w obszarze pokrytym włosami. To zasadnicza różnica pomiędzy nim a dermatologiem, który bada skórę na wszystkich częściach ciała. Trycholog dokonuje dokładnej analizy stanu skóry głowy, cebulek włosowych i włosów w poszukiwaniu przyczyn ich wypadania oraz stanów chorobowych takich jak łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy czy łuszczyca.Kiedy warto odwiedzić trychologa?
Trychologa zdecydowanie warto odwiedzić, kiedy zaobserwujemy na naszej skórze głowy zmiany w postaci zaczerwień, krostek, suchych płatków łupieżu czy specyficznej oleistej substancji, pojawiającej się na palcach w trakcie drapania się po głowie. Warto także udać się do niego, kiedy pojawia się uporczywe i nieustające swędzenie skóry oraz zmiana w ilości wypadających włosów. Należy bowiem pamiętać, iż wypadanie włosów jest częścią procesu ich naturalnej, fizjologicznej wymiany. Stąd jedynie nadmierna ilość traconych na co dzień włosów stanowi niepokojący problem.Jak wgląda konsultacja trychologiczna?
Wizyta w gabinecie trychologa może trwać do 70 minut. Czas konsultacji trychologicznej zależy od jej przebiegu i tego, jakie analizy czy badania zostaną w jej trakcie przeprowadzone. Cena konsultacji zaś mieści się w zakresie od 80 do 150 zł. Częstotliwość ewentualnych kolejnych wizyt, naturalnie, zależy od zgłoszonego problemu. Przykładowo – w przypadku nadmiernego wypadania włosów 1-3 wizyty kontrolne w odstępach czasowych 1,5-3 miesiące. Na pierwszej konsultacji specjalista przeprowadza dokładny wywiad. Informacje na temat trybu życia, przebytych chorób, diety, przyjmowanych leków oraz ewentualnych wcześniejszych kuracji, stanowią dla niego bardzo istotne źródło informacji. Kolejnym krokiem jest badanie trichoskopowe. Polega ona na analizie stanu skóry głowy i włosów, a odbywa się przy pomocy specjalistycznej mikrokamery. Pozwala ono na ocenę zaburzeń w obrębie struktury łodygi włosa oraz umożliwia wykrycie czopów mieszkowych oraz pierścieni wokół mieszków. Ułatwia także odkrycie przyczyny wielu schorzeń skóry głowy, mianowicie – bakterii i grzybów. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalistka z Gabinetu Kosmetologii Estetycznej i Trychologii Stosowanej MWClinic w Skierniewicach :Kolejnym krokiem w diagnostyce trychologicznej może być analiza stanu włosów według trichodiagramu w celu wykluczenia anomalii w budowie ich korzeni. Do przeprowadzenia tego badania pobierane są włosy w liczbie od 5 do 10 z różnych miejsc na głowie pacjenta. Jeśli zaistnieje potrzeba, można przeprowadzić również analizę pierwiastkową włosów. Tutaj próbka składa się z 0,3 g włosów pacjenta, wyciętych na długości 3-4 cm od skóry głowy. To badanie z kolei mówi nam o tym, jakich mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu pacjentowi brakuje. Niedobór pierwiastków śladowych może być bowiem przyczyną zaburzeń dermatologicznych takich jak wypadanie włosów, łuszczyca czy nawet bielactwo.Trycholog, w celu poszerzenia diagnozy, może dodatkowo skierować pacjenta na badania laboratoryjne. Pomaga także w doborze preparatów do pielęgnacji skóry głowy i włosów. Warto pamiętać o tym, aby na pierwszą wizytę zabrać ze sobą wyniki podstawowych badań laboratoryjnych, szczególnie morfologii krwi, jeśli wykonane były do roku czasu przed datą wizyty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana