Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym wyróżniają się żurawie mobilne na placu budowy?

Trudno wyobrazić sobie miejsce inwestycji budowlanej bez zastosowania żurawi wieżowych. Rozwój technologii pozwolił jednak na ich ulepszenie i stworzenie wersji całkowicie mobilnej, która nie wymaga kotwiczenia w podłożu. To też przekłada się na zwiększenie możliwości jego zastosowania, ale również skrócenie czasu realizowanych zadań. Warto zatem dowiedzieć się, do jakich prac wynająć tego rodzaju sprzęt.
Zalety konstrukcji mobilnego żurawia
Najogólniej można powiedzieć, że są to modele, które łączą w sobie właściwości żurawi stacjonarnych z samojezdnymi. Innymi słowy, składają się ze składanej wieży zamocowanej na podwoziu samochodu ciężarowego. Ta rozkłada się za sprawą kliknięcia jednego przycisku na pilocie, a po około półgodziny dźwig jest gotowy do pracy. Taka właściwość stanowi duże ułatwienie, zarówno z punktu widzenia logistyki, jak i ekonomii. W przypadku tradycyjnego rozwiązania trzeba zaangażować kilku pracowników, a także dźwigi samojezdne. Konstrukcja po rozstawieniu musi być także odebrana przez UDT. W przypadku mobilnego żurawia wieżowego całość odbywa się w znacznie krótszym czasie, a zajmuje się tym operator. Również samo sterowanie maszyną jest możliwe z poziomu kabiny oraz w sposób zdalny.
Ponadto budowa maszyny sprawia, że bez problemu porusza się po całym placu budowy, realizując zadania w różnych miejscach. Nie trzeba zatem wcześniej przygotowywać specjalnie podłoża i planować strategicznego punktu posadowienia dźwignicy. Sposobność zasilania żurawia prądem sprawia, że stanowi rozwiązanie przyjazne dla środowiska poprzez ograniczenie emisji spalin do atmosfery. W zależności od konkretnego modelu mobilnego różni się konkretnymi parametrami udźwigu lub wysięgu, jednak warto zaznaczyć, że wychylne ramię pozwala na zwiększenie wysokości podnoszenia.
Wykorzystanie mobilnych żurawi wieżowych
Tak duża pula zalet tego typu maszyn sprawia, że z powodzeniem są w stanie zastąpić tradycyjne żurawie stacjonarne. Sprawdzą się zatem wszędzie tam, gdzie ich posadowienie nie jest możliwe ze względu na ograniczoną przestrzeń, przepisy UDT lub po prostu nie ma uzasadnienia ekonomicznego bądź czasowego. Problemu nie stanowi obsłużenie z ich pomocą zarówno mniejszych, jak i większych inwestycji. Warto rozważyć wynajem, na przykład z firmy Szczurowski z Warszawy, na początkowe etapy budowy hal przemysłowych, magazynowych, galerii handlowych, biurowców czy osiedli mieszkaniowych. Modele mobilne poradzą sobie z takimi zadaniami jak transport materiałów budowlanych, montaż konstrukcji stalowych, szalunków bądź klimatyzatorów na dachach, rozładunek samochodów ciężarowych, a także wsparcie przy betonowaniu i wylewce fundamentów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana