Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym się różnią aminokwasy egzogenne od endogennych?

Spis treści
- Aminokwasy endogenne – syntezowane samodzielnie
- Aminokwasy egzogenne – nie są syntezowane naturalnie
- Suplementy diety z aminokwasami egzogennymi – jakie wybierać?
Aminokwasy to cenne składniki, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na co dzień większość ludzi nawet nie myśli o tym, że przyjmuje je każdego dnia, choćby w swoich ulubionych daniach. Jeszcze mniejsza jest świadomość rodzajów aminokwasów, bo te występują w postaci egzogennej i endogennej. Czym się od siebie różnią te dwa typy i jak je przyjmować?
Aminokwasy endogenne – syntezowane samodzielnie
Pierwszą grupę tworzą aminokwasy endogenne, czyli takie, które ludzkie ciało przyswaja i syntetyzuje samodzielnie. Zaliczają się do niej:
-
alanina,
-
kwas asparaginowy,
-
kwas glutaminowy,
-
glicyna,
-
prolina,
-
seryna,
-
cysteina.
Takie aminokwasy są obecne w większości pokarmów przyjmowanych w ramach zbilansowanej diety. Można je znaleźć między innymi w mięsie, nabiale, w roślinach strączkowych, w produktach zbożowych i orzechach.
Przeczytaj również: Co lepiej wybrać olej czy kapsułki CBD?
Aminokwasy egzogenne – nie są syntezowane naturalnie
Drugą kategorię tworzą aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm nie syntezuje samodzielnie. Zatem w ich przypadku konieczne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości tych białek w produktach specjalnego przeznaczenia, np. w suplementach diety.
Przeczytaj również: Suplementy wspomagające zdrowie człowieka
Do aminokwasów egzogennych zaliczają się między innymi:
-
L-leucyna,
-
L-walina (dodatkowe źródło energii podczas intensywnych treningów),
-
L-izoleucyna (pomaga regulować poziom cukru we krwi),
-
L-lizyna (wzmacnia układ sercowo-naczyniowy),
-
L-fenyloalanina (wspomaga pamięć i koncentrację),
-
L-treonina (ma pozytywny wpływ na skórę i mięśnie),
-
L-metionina (wspomaga stawy),
-
L-tryptofan (korzystnie wpływa na układ nerwowy).
Wykorzystanie odpowiednio dobranych suplementów z tymi aminokwasami egzogennymi pozwala dopasować dawkę do potrzeb organizmu. Te wynikają natomiast między innymi z masy ciała.
Przeczytaj również: Jak powstają suplementy diety
Suplementy diety z aminokwasami egzogennymi – jakie wybierać?
Jak już wspomniano, aminokwasy egzogenne mogą być przyjmowane na przykład w formie suplementów diety. Ale po czym poznać, że ma się do czynienia z dobrej jakości produktami?
Jednym z bardziej rekomendowanych sklepów jest Zeolit-Active. To miejsce w sieci, gdzie można zamówić Amino4u, czyli preparat w formie tabletek oraz proszku, który dostarcza dawkę 8 niezbędnych aminokwasów egzogennych. Te są pozyskiwane z roślin strączkowych i są w pełni bezpieczne, hipoalergiczne oraz doskonale wchłaniane przez ludzki organizm.
Regularna suplementacja wspiera uzupełnianie niezbędnych dla organizmu aminokwasy. W niedługim czasie możliwa jest poprawa koncentracji oraz sprawności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana