Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym się różni rozbiórka od wyburzenia?
Usunięcie budynków mieszkalnych, gospodarskich, obiektów przemysłowych oraz elementów infrastruktury z terenu posesji, wymaga doboru odpowiednich metod i narzędzi, dzięki którym prace będą przebiegały w szybki i bezpieczny sposób. Terminy „rozbiórka” i „wyburzenie” często są stosowane zamiennie, jednak nie oznaczają tego samego. Dowiedz się, kiedy warto zdecydować się na wyburzenie budynku, a kiedy niezbędna może być jego rozbiórka.
Jeden cel, kilka możliwości, czyli rozbiórka i wyburzenie w praktyce…
Konieczność usunięcia z terenu działki mniejszych lub większych obiektów budowlanych wymaga m.in. podjęcia decyzji o sposobie działania. W tym przypadku decydujące jest bezpieczeństwo, jednak nie bez znaczenia pozostaje także rodzaj zabudowań i materiały, z których zostały wzniesione. Roboty wyburzeniowe i rozbiórkowe pozwalają m.in. na usunięcie z terenu posesji starych, często stanowiących zagrożenie obiektów budowlanych i ponowne zagospodarowanie działki. W jednym i drugim przypadku może być niezbędne uzyskanie pozwolenia na wykonanie prac lub zgłoszenie zamiaru ich przeprowadzenia.
Przeczytaj również: Zalety stosowania nowoczesnych robotów wyburzeniowych
Zarówno rozbiórka, jak i wyburzenie wymagają sporządzenia planu niezbędnych robót i zabezpieczenia terenu, a także dopełnienia różnych formalności. Niezwykle ważne jest również uprzątnięcie terenu z uwzględnieniem odpowiedniej segregacji przeznaczonych do utylizacji oraz recyklingu materiałów budowlanych. Materiały niebezpieczne np. szkodliwy azbest, muszą zostać zabezpieczone przez fachowców. Robotami wyburzeniowymi i rozbiórkowymi powinni zajmować się specjaliści. Usługi w tym zakresie świadczy firma Artimex, która dysponuje zapleczem sprzętowo-maszynowym, wiedzą oraz doświadczeniem zdobytym podczas wielu profesjonalnie wykonanych zleceń.
Przeczytaj również: W jakich pracach sprawdzają się żurawie samochodowe?
Kiedy mamy do czynienia z rozbiórką?
Rozbiórka kojarzy się przede wszystkim z ręcznym rozbieraniem budynku cegła po cegle lub deska po desce w celu odzyskania i ponownego wykorzystania cennych materiałów budowlanych. Faktycznie, często się zdarza, że decyzja o ręcznej rozbiórce podejmowana jest ze względu na wysoką wartość materiałów budowlanych, które są w dobrym stanie i mogą zostać ponownie wykorzystane. Nie jest to jednak jedyna przesłanka do rozbiórki budynku. Decyzja o rozbiórce może być też podyktowana brakiem możliwości wyburzenia obiektu, gdy np. przylega on do innego budynku, na plac nie mogą wjechać ciężkie maszyny i nie mogą zostać zastosowane materiały wybuchowe.
Przeczytaj również: Wyburzanie a rozbiórka – czym się różnią te usługi?
Rozbiórka może zostać przeprowadzona ręcznie lub z zastosowaniem urządzeń mechanicznych. Zdarza się, że rozbiórce podlega jedynie część obiektu budowlanego, która ma zostać później odbudowana.
Kiedy mamy do czynienia z wyburzeniem?
Najprościej rzecz ujmując – wyburzenie ma na celu destrukcję obiektu budowlanego. Uwzględnia zastosowanie ciężkiego sprzętu m.in. dźwigów, spycharek i koparek, urządzeń, które pozwalają np. pociąć elementy stalowe konstrukcji, a także materiałów wybuchowych. Wyburzenie pozwala unicestwić budynek w stosunkowo szybki sposób, co sprawia, że jest coraz częściej stosowaną metodą w przypadku konieczności usunięcia budynków prywatnych, obiektów przemysłowych, a także zbędnych lub uszkodzonych elementów infrastruktury.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana