Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym się różni rower górski od szosowego?
Czym się różni rower górski od szosowego? Jeśli planujesz zakup roweru, być może zastanawiasz się, który rodzaj będzie dla ciebie lepszy. Żeby odpowiedzieć na to pytanie, warto przyjrzeć się charakterystycznym cechom rowerów górskich oraz szosowych. Każdy z nich powstał z myślą o nieco innych drogach i warunkach jazdy. Jakie mają zalety i gdzie można w pełni wykorzystać ich potencjał?
Rower górski (MTB)
Rower górski inaczej określany jako rower MTB (mountain terrain bike), zgodnie z nazwą jest dedykowany przede wszystkim jeździe po terenach górzystych. Trzeba jednak przyznać, że świetnie się sprawdza także do pokonywania wszelkich nierówności infrastruktury miejskiej. Charakteryzuje się dość mocną, zwartą budową.
Przeczytaj również: W jaki sposób zadbać o rower? Sprawdź!
Rowery górskie mają grube opony o wielkości od 26 do 29 cali i solidnym bieżniku. Mają amortyzatory przednie, a czasem także tylne. Ich rama jest wykonywana z lekkich stopów na przykład aluminium albo włókna węglowego.
Przeczytaj również: Jak wybrać odpowiedni rodzaj roweru do swoich potrzeb?
Pełny potencjał konstrukcji rowerów górskich można wykorzystać, wybierając się na wycieczkę po wyboistych ścieżkach leśnych albo nieutwardzanych, piaskowych drogach. Tam ich grube opony są wprost niezastąpione! Dużą popularnością cieszą się na przykład rowery górskie Trek.
Przeczytaj również: Sklep rowerowy Mistral – wszystko, czego potrzebują kolarze
Rower szosowy
Rowery szosowe są przeznaczone głównie do przemieszczania się po utwardzonej powierzchni. Mają 28-calowe koła, a na nich wąskie opony o niezbyt grubym bieżniku. Dzięki temu świetnie się nadają do szybkiej jazdy po ulicy albo ścieżce rowerowej, czyli po raczej gładkiej i twardej nawierzchni. Dynamikę jazdy wspomaga też specjalna geometria ramy, wymuszająca na kierowcy przyjęcie aerodynamicznej pozycji.
Rowery szosowe mają bardzo charakterystyczną kierownicę wygiętą tak, żeby być nisko pochylonym w czasie jazdy. Tę kierownicę nazywa się potocznie barankiem. Rama takich rowerów nie jest masywna, za to jest bardzo lekka. Wszystko to sprawia, że rowery szosowe to świetny wybór dla osób, które przemieszczają się głównie po mieście i raczej nie planują wypadów na górskie wycieczki.
Kupując rower, niezależnie od jego rodzaju, warto wyposażyć się w dodatkowe elementy, które jeszcze podniosą komfort i bezpieczeństwo jazdy. Są to na przykład:
- kask,
- okulary,
- koszyk na bidon,
- lampka – przednia i tylna,
- pompka,
- rękawiczki,
- odpowiednio dobrane do potrzeb siodełko.
Tego rodzaju akcesoria oferuje na przykład sklep rowerowy BMSBIKE. W takich miejscach możesz zaopatrzyć się także w specjalistyczną odzież rowerową, która zapewnia świetną wentylację, podnosząc komfort jazdy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana