Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym się różni pogrzeb świecki od kościelnego?
Na katolickim nabożeństwie pogrzebowym niektórzy protestanccy żałobnicy przecierają oczy i są zdumieni tym, co słyszą: formuły modlitewne, ukłony, woda święcona. I odwrotnie, katoliccy żałobnicy mogą uznać pogrzeb protestancki za zbyt skąpy. Za rodzajami celebracji kryją się różne poglądy teologiczne. Z kolei pochówek świecki odbywa się niezależnie od wszelkich idei religijnych.
Pogrzeb kościelny
Każdy, kto przyjął chrzest, ma prawo do pochówku kościelnego. Pogrzeb taki to liturgiczna celebracja kościoła, w której podkreśla się wspólnotę ze zmarłymi oraz ogłaszane jest pocieszające i podnoszące na duchu orędzie śmierci i zmartwychwstania Jezusa — zwłaszcza krewnym.
Pogrzeb kościelny przeprowadza ksiądz. Jego zasadnicze części to: modlitwa, lektura Pisma Świętego, kazanie, błogosławieństwo zmarłych i grobu. Msza pogrzebowa nazywana jest requiem. Zgodnie z prawem kanonicznym odmawia się pochówku kościelnego tym, którzy otwarcie wyrzekli się kościoła i jego rozumienia wiary.
Pogrzeb świecki
Pogrzeb świecki to nabożeństwo za zmarłego, które odbywa się niezależnie od idei religijnych. Z reguły krewni decydują się na tę formę ceremonii upamiętniającej, jeśli zmarły nie był ochrzczony lub był przeciwny kościołowi. W ostatnich latach wzrosła liczba takich pochówków, co można przypisać zmieniającym się warunkom społecznym. Coraz więcej ludzi odwraca się od głównych religii i żyje poza konwencjami z nimi związanymi. Wielu z nich nie chce mieć kontaktu z kościołem nawet po śmierci i dlatego decyduje się na pochówek świecki.
Takie nabożeństwo pogrzebowe składa się z trzech części: najpierw należy upamiętnić zmarłego, następnie przypomnieć jego życie, a na końcu złożyć ukochaną osobę do grobu. W organizacji takiej uroczystości może pomóc Zakład Pogrzebowy Resurrexit. Dla pochówków świeckich dostępne są różne cmentarze. Oprócz miejskich wiele gmin ma podpisaną umowę z tymi przykościelnymi.
Podobieństwa obu ceremonii
Proces pochówku świeckiego jest zasadniczo podobny do kościelnego, ponieważ nawet ludzie bez wyznania nie chcą się obejść bez pewnych rytuałów. Teksty i ceremonie religijne są po prostu zastępowane innymi.
Większość pochówków świeckich ma jedną wspólną cechę z innymi — odczytywana jest na nich pochwała. Chociaż zazwyczaj odbywa się to przez duchownego na chrześcijańskim pogrzebie, zawodowi mówcy, którzy nie są związani z określonym wyznaniem, są często zatrudniani na świeckie ceremonie. Oczywiście krewni mogą również sami się zaangażować, wygłosić mowę lub powiedzieć kilka słów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana