Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym się różni angielski brytyjski od amerykańskiego?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo angielski angielskiemu jest nierówny. Język ten różni się w zależności od regionu, w którym jest używany. W podstawowym podziale wyróżnia się angielski brytyjski i amerykański. Jakie są pomiędzy nimi różnice? Czy można swobodnie zauważyć i dosłyszeć te odmienności? W treści naszego artykułu staramy się odpowiedzieć na te pytania.
Po pierwsze akcent
Pomiędzy angielskim brytyjskim i angielskim amerykańskim jest kilka kluczowych różnic. Nie każdy je od razu dostrzega, natomiast większość ludzi raczej potrafi wskazać przynajmniej kilka dowodów na istnienie odmienności pomiędzy tymi dwoma wersjami języka angielskiego. Taką pierwszą oznaką istotnej dysharmonii jest akcent, to po nim wiele osób rozpoznaje, z jakim dokładnie językiem ma do czynienia – uważa przedstawiciel szkoły językowej Bradbury English School.
Warto jednak zaznaczyć, że stwierdzenie odmienności pomiędzy akcentem brytyjskim i amerykańskim jest zazwyczaj bardzo intuicyjne. Osoba zapytana o to, skąd wie, że słyszy angielski brytyjski, a nie amerykański, bardzo często uzasadnia swoje twierdzenie zdaniem „Po prostu wiem, że jest to brytyjski”. Nic w tym dziwnego. Jeśli chodzi o akcent, nie zawsze łatwo jest wskazać na jego cechy specyficzne.
Przeczytaj również: Czy język niemiecki jest łatwy w nauce?
W każdym razie jedną z kluczowych i bardziej dosłyszalnych różnic w tym zakresie jest wymawianie przez Amerykanów spółgłoski „r” w niemal każdym przypadku, kiedy w słowie mieści się ta litera. Brytyjczycy za to wymawiają „r” zazwyczaj wtedy, kiedy znajduje się ono na początku słowa.
Przeczytaj również: Kursy norweskiego dla początkujących - co warto wiedzieć przed zapisaniem się?
Nie wystarczy więc nauczyć się słownictwa i gramatyki języka angielskiego. Chcąc mówić płynnie w tym obcym języku, należy ustalić, w jakim celu rozpoczyna się naukę, a w związku z tym jakiego akcentu należy się wyuczyć. Jeśli na przykład dana osoba ma w planach wyjazd na stałe do Wielkiej Brytanii, to oczywiste jest, że powinna ona przyswajać angielski brytyjski – by móc mówić dokładnie tak, jak mieszkańcy Wysp. W celu wyuczenia się konkretnego akcentu należy wybrać dobrą szkołę językową, dzięki której zdobycie pożądanych umiejętności będzie o wiele łatwiejsze niż podczas samodzielnej pracy.
Po drugie słownictwo i gramatyka
Angielski brytyjski i angielski amerykański różnią się też pod względem słownictwa. Mowa głównie o niejednakowym nazywaniu rzeczy, osób czy zjawisk. Na przykład w brytyjskim wakacje, urlop określa się słowem holiday, przy czym w amerykańskim vacation. Na uniwersytet mówi się university (wersja brytyjska) lub college (wersja amerykańska), natomiast na ciastko biscuit (brytyjski) albo cookie (amerykański).
Warto też wskazać na niejednakową gramatykę w obu wersjach języka angielskiego. Dotyczy to między innymi warunków użycia danego czasu. Kiedy Amerykanie chcą opowiedzieć o czymś, co miało miejsce niedawno, zastosują czas Past Simple, natomiast Brytyjczycy posłużą się czasem Present Perfect.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana