Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym się kierować przy wyborze pokrycia dachowego na dom jednorodzinny?
Dach to bez wątpienia jeden z głównych elementów konstrukcyjnych, nadający budynkowi indywidualny styl i charakter. Chroni on wnętrze obiektu przed czynniki atmosferycznymi, ogranicza utratę ciepła oraz redukuje hałasy. Aby jednak dach dobrze spełniał swoje funkcje, należy wybrać odpowiedni rodzaj pokrycia. Podejmując ostateczną decyzję, nie warto kierować się wyłącznie zawartością swego portfela. Zapraszamy do lektury.
Skorzystaj z pomocy ekspertów
Wybór właściwego pokrycia dachowego na dom jednorodzinny może stanowić nie lada wyzwania. Jako że jest to inwestycja na lata, należy dokładnie zapoznać się z wszystkimi dostępnymi na rynku opcjami. Bogatą ofertę materiałów od renomowanych producentów ma bez dwóch zdań ma firma Dachy Bochnia, która gwarantuje profesjonalne doradztwo klientom indywidualnym oraz biznesowym. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży zawsze znajduje ona rozwiązania szyte na miarę potrzeb interesantów.
Przeczytaj również: Z jakich elementów składają się konstrukcje dachowe?
Na dachu będącym zwieńczeniem konstrukcji nie ma co oszczędzać. Pokrycie musi być nie tylko odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale też rozmaite czynniki atmosferyczne. Stawiając zatem na artykuły niedopasowane do uwarunkowań czy też niespełniające norm wytrzymałościowych, możemy tylko stracić. Błędne decyzje zwykle bowiem skutkują koniecznością wymiany poszycia już po krótkim okresie eksploatacji.
Przeczytaj również: Czym pokryć dach wielopołaciowy?
Pokrycie dachowe a kąt nachylenia połaci
Dobór materiałów na pokrycie dachowe jest w dużej mierze uzależniony od kształtu i kąta nachylenia połaci. Przy stromych konstrukcjach lepiej unikać masywnych dachówek ceramicznych czy cementowych, które wymagają dodatkowych umocowań. Z kolei w przypadku dachów płaskich wcale nie jesteśmy skazani na układaną warstwowo papę. O ile kąt nachylenia nie będzie mniejszy niż 2,6 stopnia, warto zainwestować w blachę na rąbek stojący. Ekipa montażowa, z którą podjęliśmy współpracę, musi jednak zadbać o zapewnienie optymalnej cyrkulacji powietrza pod pokryciem. Do tego celu często wykorzystują, chociażby membrany z oplotem.
Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę wybierając wykonawcę dachu?
Ze względu na warunki klimatyczne, najpopularniejsze w naszym kraju są dachy o spadku wynoszącym 30-45 stopni, które gwarantują swobodne odprowadzanie wody opadowej. Daje to duże pole manewru w zakresie wyboru odpowiednich materiałów. W zależności od indywidualnych preferencji możemy zatem postawić na blachodachówki, ekonomiczne blachy trapezowe czy proste w montażu panele dachowe.
W poszukiwaniu oszczędności
Jak już wspominaliśmy, na pokryciu dachowym lepiej nie oszczędzać. Nie jednak nie stoi na przeszkodzie, aby chociaż trochę obniżyć koszty robocizny. Tak się dzieje, gdy postawimy na materiały gwarantujące szybki progres prac dekarskich. Sprawdzą się one zwłaszcza przy konstrukcjach o wielu płaszczyznach. Remedium na duże ilości załamań połaci jest, chociażby małoformatowa dachówka ceramiczna, którą bez trudu dopasujemy do wyglądu elewacji obiektu. Z kolei przy dachach o niezbyt skomplikowanej geometrii, zaleca się zakup pokryć wielkoformatowych, w tym długowiecznych blachodachówek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana