Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym są transakcje istotne w praktyce?
Spółki giełdowe mają obowiązek podawania do wiadomości publicznej informacji o istotnych transakcjach, które są zawierane z podmiotami powiązanymi. Aspekt ten dotyczy ochrony interesów majątkowych spółek giełdowych oraz akcjonariuszy przed wszelkimi szkodami, jaki wywoływać mogą transakcje z podmiotami powiązanymi. Czym jest transakcja istotna? Czego dokładnie dotyczy?
Czym są transakcje istotne?
Transakcja ma szerokie znaczenie i związana jest z dostawą, sprzedażą, leasingiem, zaciąganiem pożyczki i kredytu, dzierżawą, użytkowaniem czy darowizną. Ogólnie rzecz ujmując, obejmuje ona wszelkie czynności pozwalające na uzyskanie korzyści majątkowych przez podmiot powiązany z majątku spółki giełdowej. Transakcje istotne dla spółki giełdowej są związane z transakcjami, których wartość przekracza 5% sumy aktywów w odniesieniu do ustawy o rachunkowości i ustalonych zgodnie z zatwierdzonym sprawozdaniem finansowym danej spółki. Jeśli transakcja jest zawierana przez spółkę, która jest podmiotem zależnym spółki giełdowej, wtedy pod uwagę brane jest 5% sumy aktywów ustalonych zgodnie ze sprawozdaniem finansowym danego podmiotu niezależnego. W sporządzaniu dokumentacji dotyczących transakcji istotnych specjalizują się doradcy podatkowi, występujący chociażby pod nazwą Ceny Transferowe.
Wartość transakcji istotnej
Wielkość transakcji w niektórych przypadkach może sprawiać pewne problemy, natomiast samo obliczenie pięciu procent nie powinno sprawić kłopotu. Ustawa z tym związana odnosi się do określenia wartości umów o świadczenia powtarzalne lub sumowania transakcji, jakie nie spełniają kryterium istotności. W praktyce transakcje istotne są ściśle związane z monitorowaniem wszelkich zdarzeń zarówno przez samą spółkę, jak i przez inne podmioty wchodzące w skład jej grupy kapitałowej. Okazuje się, że progi wartości transakcji są różne i ustalane indywidualnie dla każdego podmiotu, przy czym konieczne jest okresowe aktualizowanie danych opierając się na sprawozdaniach finansowych. Spółka powinna także pamiętać o bieżącej kalkulacji wartości danych transakcji zawieranych z tym samym powiązanym podmiotem.
Obowiązek informacji o transakcjach istotnych
Nowelizacja ustawy wprowadziła obowiązek podawania do wiadomości publicznej danych dotyczących transakcji zawieranych z podmiotami powiązanymi. Spółki powinny działać w każdym przypadku zgodnie z przepisami prawnymi, co pozwala uniknąć nieścisłości i problemów w przyszłości. Transakcje istotne są takimi transakcjami, których wartość przekracza 5% sumy aktywów dotyczących ustawy o rachunkowości. Obliczenie tej wielkości nie powinno sprawić większego problemu, jednakże wielkość transakcji dla niektórych podmiotów może być niejasna, dlatego warto zapoznać się z ustawą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana