Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym są tkaniny wodoodporne i jakie mają zastosowanie?
Tkanina hydrofobowa nie przepuszcza wody, co stanowi ogromną zaletę. Powstaje z materiału bazowego, który zostaje wzbogacony o powłokę wodoszczelną. Powleka się nią jedną stronę materiału. W przypadku tkanin wodoodpornych można mówić nie tylko o nieprzemakalności, wyróżnia je także dobra izolacja cieplna. Zapewniają ochronę przed wiatrem i szeregiem innych niekorzystnych czynników atmosferycznych.
Czym wyróżniają się tkaniny wodoodporne? Co warto o nich wiedzieć?
Wyróżnia się wodoodporne tkaniny PCV (dostępne w hurtowni tkanin Vermont), czyli z polichlorku winylu oraz tkaniny wzbogacone o poliuretan. W obu przypadkach można liczyć na mnogość kolorów, wzorów i grubości. Podczas wybierania tkaniny wodoodpornej należy mieć na uwadze gramaturę. Wraz z jej wzrostem zwiększa się sztywność materiału. Do popularnych tkanin wodoszczelnych zalicza się kodurę, poliester i ortalion. Kodura powstaje z włókien nylonowych, cechuje się elastycznością, dużą wytrzymałością. Nie sprawia problemów w obróbce. Nie trzeba nawet martwić się postrzępionymi brzegami. Kodura to wodoodporny materiał, który ma szerokie zastosowanie. Nadaje się do szycia zarówno domowego, jak i przemysłowego. Często wykorzystuje się wodoszczelny poliester ze względu na jego lekkość, elastyczność, niegniecenie się, przystępną cenę. Sięga się po niego przede wszystkim w krawiectwie odzieżowym i dekoracyjnym. Ortalion jest materiałem cienkim, ale pomimo tego zapewnia dobrą ochronę przed wiatrem i ujemnymi temperaturami. Powstają z niego przede wszystkim ubrania przeciwdeszczowe.
Jakie zastosowanie mają tkaniny wodoodporne?
Tkaniny wodoszczelne mają szerokie zastosowanie. Wytrzymałe materiały o właściwościach hydrofobowych wykorzystuje się między innymi do produkcji namiotów i pawilonów ogrodowych. Mogą chronić zarówno przed wiatrem i opadami atmosferycznymi, jak i przed promieniowaniem słonecznym. Można mówić także o dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Z tkanin wodoodpornych powstają okrycia wierzchnie, przykładem będzie cienka i lekka kurtka poliestrowa. Materiały wodoszczelne służą do produkcji parasoli ogrodowych. Można je barwić na dowolne kolory. Impregnacja wydłuża żywotność tkanin, dzięki czemu stają się one niepodatne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Tkaniny PCV są odporne na wahania temperatur. Świetnie sprawdzają się do produkcji odzieży i akcesoriów turystycznych, podróżniczych. Powstają z nich plecaki, pokrowce, plandeki, torby itd. Tkaniny wodoodporne będą dobrym rozwiązaniem także w przypadku hamaków i leżaków. Łatwo utrzymać je w czystości, więc świetnie nadają się na legowiska dla zwierząt domowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana