Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym są stoki magazynowe?
Magazynowanie towarów jest niezbędnym elementem prowadzenia działalności przez firmy specjalizujące się w produkcji – czy to w branży spożywczej, elektronicznej, odzieżowej czy motoryzacyjnej. Celem magazynowania jest zapewnienie płynności dystrybucji produktów – nie jest to jednak możliwe, kiedy magazyny są pełne i nie mogą przyjąć nowych towarów. Powstają wtedy tak zwane stoki magazynowe. Czym one są i jak sobie z nimi radzić?
Czym jest stok magazynowy?
Stok magazynowy (niekiedy zapisywany również jako „stock”) to nic innego jak hurtowa nadwyżka towaru, która zalega w magazynie. Stokiem mogą stać się produkty wszelkiego rodzaju, zazwyczaj jednak są to towary sezonowe, końcówki kolekcji odzieżowych, przestarzała elektronika. Do stoków wliczają się również bardzo często towary wadliwe, pochodzące ze zwrotów i reklamacji, z ekspozycji lub po prostu zamówienia, które nie zostały odebrane przez klienta.
Problem ze stokami
Niesprzedany, zalegający w magazynie towar jest dla przedsiębiorstwa bardzo poważnym problemem. Dlaczego? Przyczyn jest kilka. Przede wszystkim stanowi on zamrożone aktywa – do jego wyprodukowania poniesiono określone koszty, które jeszcze się nie zwróciły, ponieważ towar nie został sprzedany. Drugim, nie mniej poważnym problemem jest to, że stok zajmuje miejsce w magazynie, które można by przeznaczyć na nowy towar. Brak miejsca w magazynach wymusza spowolnienie lub wstrzymanie produkcji, co znowu negatywnie odbija się na finansach firmy. Ostatni problem to fakt, że magazynowanie towarów również generuje koszty, chociażby pod postacią energii niezbędnej do obsługi magazynów – jeśli więc towar nie zostanie sprzedany, magazynowanie go prowadzi do strat. Szczególnie problematyczne są stoki towarów o krótkim czasie życia – np. elektroniki, która staje się przestarzała już po roku od daty produkcji.
Co zrobić ze stokami?
Problem stoków magazynowych można rozwiązać na kilka sposobów. Najbardziej optymalnym jest sprzedanie ich firmom takim jak Maxx10Group – są to przedsiębiorstwa specjalizujące się w handlu stokami magazynowymi. Posiadają one własne metody dystrybucji, dlatego nie ma obawy, że towar ze stoku będzie stanowił konkurencję dla nowego towaru trafiającego na rynek. Inną metodą jest próba pozbycia się towaru we własnym zakresie, na przykład poprzez akcje promocyjne, rabaty, łączenie produktów czy przeniesienie ich do działu „outlet” – wszystko to wiąże się jednak z koniecznością zorganizowania własnego zespołu do prowadzenia takich działań.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana