Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym są pale CFA i jak się je produkuje?
Budowa głębokich fundamentów nie jest obecnie bardzo trudna – w tym celu wykorzystuje się obecnie specjalistyczną technikę pali FSC (Formowanych Świdrem Ciągłym), czyli inaczej CFA.
W miejscach, w których konieczne jest wykonanie głębokich fundamentów, wcale nie trzeba przeprowadzać czasochłonnych wykopów. Od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku wykorzystuje się technikę, która określana jest jako pale CFA z ang. Continuous Flight Auger Piles albo FSC, czyli Formowanie Świdrem Ciągłym. Technika formowania świdrem ciągłym pozwala na szybkie i skuteczne wykonanie fundamentów głębokich, między innymi pod ekranami akustycznymi umieszczanymi przy drogach, pod obiektami mostowymi, a także w konstrukcjach oporowych. Technika FSC powoduje, że możliwe jest bardzo szybkie zrealizowanie fundamentów głębokich w niemalże każdym gruncie – nawet do 30 minut na jedną sztukę. Także warto wskazać, że w trakcie wykonywania prac nie występują wstrząsy, wibracje i hałas, co także jest znaczącą zaletą tej techniki.Na czym polega wykonanie pali CFA?
Do wykonania pali CFA konieczne jest wykorzystanie odpowiedniego wyposażenia. Kluczowa jest w tym przypadku wiertnica ze świdrem ciągłym, którą formuje się przestrzeń pod pale CFA Staltechnika to jednak z uznanych polskich firm, które dostarczają tego rodzaju wyposażenie. Po wyborze odpowiedniego miejsca w grunt wwierca się świder ciągły ślimakowy. Gdy znajdzie się na głębokości odpowiadające wysokości pala, wówczas zaczyna się wtłaczanie do wykonanego odwiertu specjalnej mieszanki betonowej. Jednocześnie dochodzi wtedy do wyciągania świdra oraz do wtłaczania mieszanki w kontrolowalnym tempie, dlatego beton szczelnie wypełnia przestrzeń pod świdrem. Po wyciągnięciu świdra dokonuje się także uzbrojenia pala. Aktualnie w wielu lokalizacjach w Polsce można spotkać pale CFA Staltechnika, które wykonane są techniką formowania świdrem ciągłym. To sprawdzone rozwiązanie wykorzystywane na wielu placach budów, gdzie konieczne jest uzyskanie wysokiej stabilności i trwałości fundamentów głębokich oraz ścian oporowych.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana