Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym są i jakie zastosowania mają pręty kute łuszczone?
Pręty kute łuszczone to wyjątkowe materiały, które łączą w sobie zalety dwóch technik produkcji. Kucie i łuszczenie pozwala na uzyskanie elementów o wysokiej jakości i znakomitych właściwościach. Takie wyroby są następnie szeroko wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Dlatego też w artykule przedstawiamy charakterystykę oraz zastosowanie prętów kutych łuszczonych.
Charakterystyka prętów kutych łuszczonych
Metoda kucia prętów stalowych jest stosowana przy produkcji elementów mających większą średnicę i długość sięgającą do 6mb! W skrócie, polega na rozgrzaniu pręta i oddziaływaniu dużą siłą na jego powierzchnię. Jest to możliwe dzięki umieszczeniu go na kowadle i nacisku wywieranemu poprzez uderzenia młota. Podczas kucia swobodnego można w różnych kierunkach zmieniać kształt produktów. Elementy są poddawane wydłużaniu, zginaniu, skręcaniu, spęcznianiu, roztłaczaniu, przebijaniu, przecinaniu i zgrzewaniu. W ten sposób powstają pręty kute okrągłe.
Przeczytaj również: Jak wygląda szlifowanie wałów korbowych?
Zadaniem łuszczenia jest usuwanie z prętów nierówności i pozbawianie ich defektów – wierzchnia warstwa stali jest ściągana za pomocą specjalistycznych narzędzi tnących. Takich jak łuszczarka, obrabiarka z wirującą głowicą oraz ostrzami z węglików spiekanych. Łuszczenie pozwala na uzyskanie bardzo niskiego współczynnika chropowatości, a do tego pozbycie się rys, pęknięć oraz zgorzelin walcowniczych. Pręty łuszczone odznaczają się idealnie gładką i pozbawioną wad jakościowych powierzchnią. Proces łuszczenia nie zmienia właściwości mechanicznych, zamiast tego znacznie wpływa na średnicę i cechy powierzchni.
Do czego są używane pręty kute?
Pręty kute, oferowane m.in. przez firmę MTM Stal, mają szerokie zastosowanie w przemyśle.Defekty wyrobów powstające podczas kucia usuwane są poprzez łuszczenie. Pręty kute są stosowane jako elementy konstrukcyjne w maszynach i urządzeniach. Z tych produktów powstają wały korbowe, wirniki, osie oraz koła zębate i pasowe.
Wprowadzenie technologii łuszczenia do procesu produkcji prętów kutych pozwala uzyskać elementy o zdecydowanie wyższej jakości. To przekłada się na lepsze parametry użytkowe i dłuższą żywotność produktów wykonanych z prętów kutych łuszczonych. Dzięki temu, przedstawiane wyroby znajdują zastosowanie w branżach wymagających szczególnej precyzji i wytrzymałości, takich jak przemysł maszynowy, motoryzacyjny czy lotniczy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana