Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym są ciepłe drzwi i jakie parametry powinny spełniać od 2021 roku?
Branża budowlana wciąż się rozwija – w związku z tym co jakiś czas przeprowadza się nowelizację warunków technicznych, które muszą spełniać nowo powstające budynki. Od 2021 roku zmieniły się wymagania dotyczące energooszczędności budynków, w tym również drzwi – te wejściowe powinny maksymalnie izolować i zapewniać większą szczelność, a więc mniejsze straty ciepła. Czym są ciepłe drzwi i jakie parametry muszą obecnie spełniać?
Zmiany w prawie budowlanym – standard WT 2021
Na początku warto wspomnieć, że zmiany w prawie budowlanym obejmują inwestorów, którzy pozwolenie na budowę otrzymają w 2021, budynków modernizowanych oraz rozbudowywanych, a także tych, które nie zostały zrealizowane, a zostały zaprojektowane według poprzednich wymogów. Nowy standard jest związany z rozwijającą się technologią w branży budowlanej – z roku na rok powstają lepsze materiały, które mogą zastąpić te mniej efektywne. Zmiany zwykle przeprowadza się co około 5 lat – poprzednio warunki techniczne zostały określone w 2017 roku.
Najnowsze wymagania dla budynków i instalacji obejmują maksymalne dopuszczalne wartości przenikania ciepła dla poszczególnych przegród budynku. Wartości te określają, ile ciepła może uciekać na zewnątrz – a im niższa wartość, tym mniejsze straty. Współczynniki przenikania ciepła określa się literą U, a od 2021 roku nie może on przekroczyć 0,2 W/m²K dla ścian zewnętrznych, 0,9 W/m²K dla okien i drzwi balkonowych, a w przypadku okien połaciowych 1,1 W/m²K. Zgodnie z WT 2021 drzwi wejściowe nie mogą mieć współczynnika przenikania ciepła przekraczającego 1,3 W/m²K.
Ciepłe drzwi wejściowe i parametry, które muszą spełniać
Drzwi wejściowe są jedną z przegród budynku, przez którą ucieka duża część ciepła z wnętrza domu. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę nowoczesne budownictwo, w którym nie znajdziemy tzw. wiatrołapów – czyli niewielkich korytarzyków, których zadaniem było zatrzymywanie zimnego powietrza docierającego z zewnątrz. Dlatego montaż ciepłych drzwi jest tak ważny. Wówczas nawet podczas silnych wiatrów i niskich temperatur zimne powietrze nie będzie wdzierało się przez szczeliny pomiędzy skrzydłem drzwiowym, ościeżnicą i progiem.
Jakie parametry muszą spełniać ciepłe drzwi w 2021 roku? Przede wszystkim współczynnik przenikania ciepła U nie może być wyższy niż 1,3 W/m²K. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu izolacji wewnątrz skrzydła drzwiowego, wypełnienia termicznego w ościeżnicy i progu, przekładek termicznych w profilach ram oraz systemu uszczelek. Również pakiety szybowe (jeśli drzwi są w niego wyposażone), muszą spełniać określone normy – takie same jak w przypadku innych okien.
Jako izolację stosuje się styropian lub piankę poliuretanową. W drzwiach zewnętrznych firmy Gerda dostępnych w ofercie Maxa Szczecin zastosowano ekspandowany polistyren modyfikowany grafitem, który cechuje się niższym współczynnikiem przenikania ciepła niż tradycyjny styropian, a jednocześnie jest od niego cieńszy. Dzięki temu parametry WT 2021 są spełnione przy jednoczesnym zmniejszeniu grubości drzwi. W połączeniu z ciepłymi ościeżnicami (od 0,79 W/m²K do 1,09 W/m²K) otrzymujemy ciepłe drzwi wejściowe, które nie tylko spełniają wymagane parametry, ale również zapewniają większy komfort cieplny – co ostatecznie przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Jednocześnie zastosowanie ciepłych drzwi niesie korzyści dla środowiska: mniejsze zużycie energii to znacząco mniejsze zużycie zasobów naturalnych oraz zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana