Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym różnią się modzele na stopach od odcisków?
Czy wiesz o tym, co dokładnie różni modzele od odcisków? Ty również jeszcze do niedawna myślałeś, że dotyczą tego samego problemu? Sprawdź, z jakiego powodu nie należy ich ze sobą mylić. Dzięki temu tekstowi dowiesz się, dlaczego modzele i odciski to nie to samo. Jak wyglądają modzele, a jak odciski? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury.
Czym są odciski na stopach?
Zacznijmy od tego, czym są odciski. Może Cię to zdziwi, ale tak naprawdę większość osób wie, jak je rozpoznać, w odróżnieniu od rozpoznawania modzeli. Odciski na stopach to małe fragmenty zgrubiałej skóry na stopach. Ich powstawanie jest bezpośrednią przyczyną długotrwałego tarcia, ale nie tylko. Również ucisk trwający zbyt długi czas może powodować pojawianie się odcisków, w których usuwaniu specjalizują się obecnie liczne gabinety podologiczne, między innymi Gabinet Podologiczny Medic4Foot w Łodzi.
Przeczytaj również: Jak radzić sobie z suchymi piętami?
Na czym dokładnie polega proces powstawania odcisków? Pod wpływem silnego nacisku pod skórą gromadzi się większa ilość krwi niż w pozostałych partiach stopy (tam, gdzie ucisk lub tarcie nie występuje). W wyniku tego powodowany jest wzrost temperatury, a organizm, dążąc do usunięcia z siebie uszkodzonych tkanek, generuje nadprodukcję rozrodczych komórek naskórka. W efekcie na skórze poddanej tarciu lub naciskowi powstają zrogowacenia w postaci odcisków.
Odciski można podzielić na twarde i miękkie. Pierwsze z nich wystają nieznacznie ponad powierzchnię skóry. Poza tym są okrągłe, błyszczące, a ich barwa jest nieco żółtawa. Ich cechą charakterystyczną jest również to, że mają korzeń wrastający w skórę. Odciski miękkie z kolei są większe od odcisków twardych, poza tym wyróżnia je większa giętkość i zaczerwienienie, a także to, że nie mają korzenia. Również one mogą powodować ból.
Jak odróżnić odciski od modzeli na stopach?
Teraz już wiesz, czym są odciski. Jak w takim razie rozpoznać modzele? Specjaliści podolodzy zajmujący się usuwaniem modzeli na stopach w Łodzi oraz wielu innych miejscowościach tłumaczą, że modzele nie powodują dolegliwości bólowych, w przeciwieństwie do odcisków. Modzele tworzą się poprzez nadmierne, przyspieszone namnażanie komórek skóry, a także rogowacenie i gromadzenie się naskórka. Skóra, na której powstały modzele, jest zgrubiała i wypukła. Co więcej, jej powierzchnia może być popękana. Równie istotny jest fakt, że modzele wyróżniają się typowym dla nich żółtawym kolorem. Modzele mogą powstać na przykład w wyniku korzystania z ciasnych butów lub nadmiernej potliwości stóp.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana