Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym różnią się drzwi przylgowe od bezprzylgowych?
Urządzanie mieszkania to zadanie dość trudne nie tylko ze względów organizacyjnych. Bardzo często wymaga ono od nas nabycia zupełnie nowej, obszernej wiedzy na temat materiałów czy technologii budowlanych. Jedną z rzeczy, która może być nas nowością jest podział drzwi na przylgowe i bezprzylgowe. Jaka jest różnica między nimi i kiedy powinniśmy zdecydować się na jedno z tych rozwiązań? Odpowiedzi znajdziemy w poniższym artykule.
Przylga – co to takiego?
Podstawową różnicą między drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi jest, jak sama nazwa wskazuje, obecność przylgi. Czym one jednak jest? W dużym skrócie jest to wycięcie na bocznej i górnej krawędzi skrzydła drzwi, które zachodzi na ościeżnicę. To standardowe i od lat powszechnie stosowane rozwiązanie. W drzwiach bezprzylgowych całe skrzydło jest równe, pozbawione wycięć – podczas zamykania wchodzi ono w całości w obszar ościeżnicy, stąd często sprawiają one wrażenie wbudowanych w ścianę.
Drzwi bezprzylgowe i przylgowe – czym się różnią?
Wiemy już, że oba rodzaje drzwi różnią się sposobem wykończenia ich krawędzi. Czy jednak kwestia ta ma większe znaczenie?
– Od tego, na które rozwiązanie się zdecydujemy zależeć będzie w dużej mierze estetyka naszego wnętrza oraz funkcjonalność drzwi - mówi przedstawiciel firmy Wiktorczyk - Przylga w klasycznych modelach pozwala zasłonić zamek do drzwi, a także zwiększyć powierzchnię przylegania skrzydła do ościeżnicy, co do pewnego stopnia wpływa na parametry izolacji akustycznej. W drzwiach bezprzylgowych możliwe jest z kolei zastosowanie zawiasów, które przy zamkniętych drzwiach pozostaną niewidoczne. Ulokowanie skrzydła w jednej linii z ościeżnicą pozwala również optycznie zwiększyć powierzchnię podłogi, co może mieć duże znaczenie w miejscach takich jak wąskie korytarze.
Estetyka drzwi
Przy wyborze drzwi bardzo często kierujemy się względami estetycznymi – w kwestii przylgi jest to aspekt bardzo istotny. Drzwi przylgowe powszechnie uznawane są za optycznie lżejsze, dlatego sprawdzą się doskonale przede wszystkim w pomieszczeniach małych. Ponadto są one rozwiązaniem klasycznym, które będzie dopełniać stylistykę mieszkania urządzonego przy użyciu tradycyjnych środków i materiałów. Drzwi bezprzylgowe poprzez zrównanie z linią ściany i ościeżnicy wydają się bardziej masywne, stad umieszczenie ich w małym pokoju może negatywnie wpłynąć na postrzeganie przestrzeni, szczególnie jeśli będą miały ciemniejszy kolor. Nowoczesna konstrukcja czyni z nich dobre rozwiązanie przede wszystkim do lokali urządzonych w duchu współczesnych trendów, np. minimalizmy. Jak wspomnieliśmy wyżej, warto wybrać je do pomieszczeń, które zazwyczaj pozostają zamknięte – przy otwartym skrzydle jego zawiasy są widoczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana