Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym powinien charakteryzować się poskrom dla zwierząt?
Zdarza się, że duże zwierzęta takie jak krowy wymagają przeprowadzenia zabiegu weterynaryjnego lub pielęgnacyjnego. O ile w przypadku bydła mlecznego z małych gospodarstw, które ma stały kontakt z człowiekiem nie jest to problematyczne, o tyle bydło mięsne należy poskromić. Służą do tego poskromy dla zwierząt – które, aby były bezpieczne i skuteczne, muszą charakteryzować się kilkoma istotnymi parametrami.
Poskromy dla zwierząt są jednym z podstawowych elementów wyposażenia średnich i dużych gospodarstw zajmujących się hodowlą krów mlecznych lub mięsnych. Są niezwykle przydatne zwłaszcza w miejscach, gdzie codzienny kontakt człowieka ze zwierzętami jest ograniczony. Wówczas przeprowadzenie nawet prostych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak okresowa korekcja racic lub podawanie leków może być utrudnione. Poskromienie bydła nie tylko je uspokaja, ale również chroni osobę wykonującą zabieg przed kopnięciem lub uderzeniem, bądź co bądź kilkuset kilogramowego zwierzęcia.
Wytrzymałość przede wszystkim
Z tego względu poskromy powinny charakteryzować się przede wszystkim dużą wytrzymałością, aby zapewnić bezpieczeństwo pracującej osoby. Zdenerwowane zwierzę może kopać i próbować uciec. Pierwotnie poskromy wykonywano z drewna. Obecnie stosuje się kształtowniki metalowe, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję. Drewno miało również tendencję do kruszenia się i pękania, a drzazgi mogły zranić zwierzę – z tego względu stalowe elementy gwarantują większe bezpieczeństwo zarówno dla zwierzęcia, jak i człowieka.
Wygoda dla zwierzęcia
Oczywiście również zwierzę musi czuć się komfortowo. Z tego względu materiał, z którego wykonany jest poskrom oraz elementy dodatkowe nie powinny powodować dyskomfortu. Wejście musi być wystarczająco szerokie, by bez problemu zmieściły się w nim krowy różnej wielkości, a pasy zakładane na brzuch i nogi służące do podnoszenia zwierzęcia wykonane z miękkich, choć jednocześnie wytrzymałych materiałów. Chwytak szyi powinien posiadać możliwość szerokiego zakresu regulacji, aby mógł być dopasowany indywidualnie pod daną sztukę. Zapewnienie wygody krowie sprawi, że będzie ona spokojniejsza, a tym samym łatwiej będzie przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne lub leczenie.
Stopniowy mechanizm zwężania ścian
Poskromy stosowane są dla zwierząt w różnym wieku, a tym samym różniących się wielkością. Z tego względu bardzo ważną funkcją jest możliwość stopniowego zwężania ścian. Podobnie jak w przypadku chwytaka szyi ma to niebagatelne znaczenie dla wygody zwierzęcia, ale również bezpieczeństwa osoby obsługującej. Dzięki temu zwierzę nie będzie mogło się poruszać. Oczywiście regulacja powinna być na tyle płynna, by nie spowodować nadmiernego ściskania krowy, ani jej dyskomfortu.
Wygodny dostęp do zwierzęcia
Ze względu na zastosowanie poskromy powinny maksymalnie ułatwiać dostęp do różnych części ciała zwierzęcia. Z tego względu poskromy do służące do korekty racic wyposażone są w dwie pary otwieranych drzwi z każdej strony, które umożliwiają wykonanie wszelkich niezbędnych zabiegów. Biorąc pod uwagę fakt, że poskromy służą do przeprowadzania najróżniejszych zabiegów (od korekty racic, przez podawanie leków, leczenie wymion, przez inseminację, aż po zabieg cesarskiego cięcia) muszą zapewniać maksymalną wygodę.
Dlatego przedsiębiorstwo wielobranżowe BORYS posiada w swojej ofercie wysokiej jakości poskromy, gwarantujące bezpieczeństwo bydła oraz poskramiających je osób. Zyskuje na tym nie tylko osoba przeprowadzająca leczenie, ale również krowa – dzięki temu jest zdecydowanie mniej zestresowana, zabiegi przebiegają w najbardziej optymalny dla niej sposób, a tym samym szybciej wraca do zdrowia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana