Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym pokryć dach wielopołaciowy?
Dachy wielopołaciowe kojarzą się przede wszystkim z willami oraz ośrodkami wypoczynkowymi. Jednakże coraz większa liczba inwestorów jest zainteresowana wykorzystaniem tego rozwiązania technologicznego dla zwiększenia prestiżu swoich domów jednorodzinnych lub firm. Podpowiadamy, jakie rodzaje pokryć dachowych będą najodpowiedniejsze do dachów wielopołaciowych.
Materiały do pokrycia dachu wielopołaciowego
Wykorzystanie odpowiedniego pokrycia dachu wielopołaciowego jest w dużej mierze uzależnione od jego budowy. W przypadku, gdy składa się on z równych segmentów, wtedy dobrym pomysłem jest wykorzystanie do pokrycia dachowego blachodachówki. Rozmiary poszczególnych arkuszy nie są duże, co sprawia, że znacznie łatwiej będzie je dopasować do poszczególnych połaci. Co więcej, doświadczeni dekarze poradzą sobie z docięciem arkuszy do wymaganych rozmiarów. Zaletą blachodachówki jest jej niska waga oraz wysoka odporność. Dodatkowo w przeciwieństwie do dachówki ceramicznej istnieje znacznie większa gama dostępnej kolorystyki. Na rynku można wyróżnia dwa podstawowe rodzaje blachodachówki: z posypką i bez. Zastosowanie specjalnej warstwy kruszywa dodatkowo zwiększa wytrzymałość pokrycia, ale przyczynia się też do wzrostu wagi.
Przeczytaj również: Czym się kierować przy wyborze pokrycia dachowego na dom jednorodzinny?
Innym dobrym rozwiązaniem w przypadku dachów wielopołaciowych są gonty bitumiczne. Przede wszystkim jest to materiał, który cechuje wysoka elastyczność, dlatego łatwiej będzie dopasować poszczególne elementy nawet do połaci o nieregularnym kształcie. Co więcej, gonty również charakteryzuje niska waga, co ma znaczący wpływ na skrócenie czasu związanego z montażem i transportem. Lekkie pokrycia dachowe pozwalają też na wykonanie więźby dachowej z belek drewnianych o mniejszym przekroju – to w znacznym stopniu przyczynia się do obniżenia kosztów budowy dachu.
Przeczytaj również: Z jakich elementów składają się konstrukcje dachowe?
Dystrybucją pokryć dachowych zajmują się wyspecjalizowane hurtownie, takie jak Ambit Pokrycia Dachowe
Na czym polega problemowość dachów wielopołaciowych?
Dachy wielopołaciowe przykrywają obiekty, które składają się przynajmniej z dwóch brył. Sprawia to, że dochodzi do połączenia dachów, które stykają się ze sobą kalenicami i koszami. Najczęściej można spotkać się z dachami dwu- i czterospadowymi. Zależnie od konfiguracji obiektów, daje to różnego rodzaju kombinacje dachu wielopołaciowego, który może przyjmować kształt trójkątów, rombów lub trapezów. Pokrycie dachowe, które będzie tworzyło spójną kompozycję, a jednocześnie pozwalało na stworzenie szczelnej i trwałej powierzchni – może być trudne – nawet dla doświadczonych dekarzy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana