Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest tzw. diabelski pazur?
Diabelski pazur to popularna nazwa hakorośli rozesłanej, która występuje przede wszystkim w Afryce Południowej. Korzenie tej rośliny mają glikozydy irydowe, których działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne potwierdzone jest naukowo. Szukasz naturalnych sposobów, aby wesprzeć funkcjonowanie swojego organizmu? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie właściwości wykazuje diabelski pazur i jak go stosować.
Właściwości diabelskiego pazura
Diabelski pazur, inaczej nazywany czarcim pazurem, jest naturalnym produktem, który dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom zyskał sympatię zwolenników medycyny niekonwencjonalnej. Przedziwną nazwę zawdzięcza kształtowi nadziemnej części rośliny, która jest powyginana w każdym kierunku i przypomina wielkie, zaciskające się szpony. Wspiera leczenie wielu schorzeń i dolegliwości. Obfituje w całą masę rzadko spotykanych właściwości leczniczych, co czyni tę roślinę tak bardzo wyjątkową. W medycynie wykorzystywany jest głównie korzeń rośliny i niezwykle ważne jest, by zebrać go zaraz po tym, jak roślina przekwitnie. Wysuszony korzeń zostaje przetworzony w sypki lub płynny produkt, będący składnikiem maści, nalewek, suplementów i kapsułek. Bardzo popularne jest spożywanie zaparzonego naparu z pociętego korzenia diabelskiego pazura lub produkowanie z niego napojów alkoholowych.
Czarci pazur zawiera w sobie szereg drogocennych substancji, w tym najważniejsze:
- kwasy fenolowe (cytrynowy, chlorogenowy, kawowy) – działają bakteriobójczo i żółciopędnie,
- sterole – redukują zły cholesterol i podwyższają dobry,
- 8-p-kumaroiloharpagid wykazujący działanie przeciwzapalne (zwalczanie RZS),
- flawonoidy – zwalczają wolne rodniki,
- irydoidy – uspokajają, działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Jak i kiedy stosować czarci pazur?
W krajach afrykańskich czarci pazur stosowany jest od setek lat. Jest obiektem badań naukowców z Europy i Stanów Zjednoczonych. Na razie testy skoncentrowane są na potwierdzeniu skuteczności rośliny w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Spektrum jego działania jest jednak znacznie szersze. Na jakie dolegliwości pomaga i jak stosować czarci pazur? Rozmawialiśmy na ten temat z pracownikiem sklepu internetowego ze zdrową żywnością NatVita:
Czarci pazur to wyjątkowy, naturalny produkt, który ma dużą zawartość cennych dla zdrowia substancji. Można go stosować w przypadku wystąpienia bólów mięśni i stawów. Dzięki swoim przeciwzapalnym właściwościom polecany jest osobom cierpiącym na choroby reumatyczne. Badania naukowe wykazały, że diabelski pazur pomógł nawet 80% osób mających reumatyzm i artretyzm. Jego regularne stosowanie pozwala zniwelować stres oksydacyjny, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia udaru, zawału serca i choroby wieńcowej. Zwolennicy medycyny niekonwencjonalnej twierdzą też, że przyspiesza metabolizm, poprawia pracę układu pokarmowego i działa jako środek odtruwający organizm.
Dawkowanie diabelskiego pazura
Diabelski pazur sprzedawany jest najczęściej w postaci pociętego korzenia, w szczelnie zamykanym opakowaniu. Oprócz tego występuje w postaci kapsułek, nalewek oraz z racji zastosowania przy RZS – maści. Oczywiście wszelkiego rodzaju kremy i balsamy należy stosować zewnętrznie. Napar z czarciego pazura przygotowuje się w proporcji: jedna łyżeczka proszku na szklankę wody. Taki napój parzy się później pod przykryciem przez pół godziny. Nie należy przekraczać trzech takich szklanek dziennie. Przygotowany napar może również służyć podobnie jak maść z diabelskiego pazura do przemywania skóry. Przygotowanie nalewki wymaga więcej czasu, jednak nie jest trudniejsze. Czego będziesz potrzebować? Na każde 50 g korzenia przypada 150 ml czystego alkoholu o mocy 50-60%. Destylacja nalewki z czarciego pazura odbywa się po dwóch tygodniach przechowywania w ciemnym miejscu. Pamiętaj, że po ośmiu tygodniach regularnego stosowania diabelskiego pazura musisz zrobić 3 tygodnie przerwy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana