Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest terminal przeładunkowy?
Transport ładunków odbywa się niekiedy więcej niż jednym środkiem transportu. Przeładowanie towarów np. z ciężarówek na statek wymaga sporo miejsca, umiejętności sztauowania ładunków, a także wypełnienia odpowiedniej dokumentacji. Warunki do tego typu prac są zapewnione w terminalu przeładunkowym. Czym jest terminal przeładunkowy, czym powinien się charakteryzować i jakie daje możliwości?
Terminal przeładunkowy, czyli co?
Terminal przeładunkowy to, najprościej mówiąc, miejsce, w którym zmienia się środek transportu ładunku. Z uwagi na ogromne ilości ładunków, ich gabaryty oraz specyfikę poszczególnych środków transportu terminal nie może być utworzony w dowolnym miejscu. Wymaga on dużej przestrzeni, w tym magazynowej, odpowiednio wyrównanej i wzmocnionej nawierzchni, a przede wszystkim musi być ulokowany tak, aby dotarcie wszystkimi obsługiwanymi tam środkami transportu było łatwe. Terminale przeładunkowe lokuje się więc przy portach lotniczych i morskich, a jednocześnie blisko dróg i torów kolejowych, za to w oddaleniu od siedzib ludzkich.
O sukcesie terminalu przeładunkowego decydują też kompetencje jego załogi. Bezpieczne i sprawne rozładunek oraz załadunek wymagają nie tylko sporo siły, ale też przystosowanych do tego pojazdów i sprzętów. Ponadto niezbędna jest umiejętność lokowania ładunku tak, aby w jednym transporcie zmieściło się go jak najwięcej.
Usługi świadczone w terminalach przeładunkowych
Co dokładnie dzieje się na terenie terminalu przeładunkowego? Sprawdźmy na przykładzie Gdańskiego Terminalu Przeładunkowego na terenie Wolnego Obszaru Celnego, gdzie działalność prowadzi Vetro Port & Shipping Services.
Terminal składa się z magazynu o powierzchni 10 000 m2 oraz z utwardzonych placów. Dają one możliwość rozładunku i załadunku statków. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się: nabrzeże, rampa kolejowa oraz rampa kontenerowa.
Podstawową usługą świadczoną w tym terminalu przeładunkowym jest przeładowywanie wszelkich towarów: od drobnicy przez big bagi, kontenery aż po ładunki ponadgabarytowe i szczególnie wymagające z uwagi na swój ciężar. Vetro dysponuje własnym profesjonalnym sprzętem i doświadczoną kadrą, co zapewnia sprawny przeładunek oraz maksymalne wykorzystanie możliwości danego środka transportu.
Ponadto w Gdańskim Terminalu Przeładunkowym świadczone są usługi m.in. składowania zarówno krótko-, jak i długoterminowego, przygotowywania towaru do transportu (w tym konfekcjonowanie i pakowanie), przygotowywania dokumentacji. To sprawia, że firma transportowa korzystająca z terminalu nie musi się martwić o żaden aspekt przeładunku i może mieć pewność, że towar powierzony jej przez klienta będzie w dobrych rękach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana