Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest odpis notarialny?
U notariusza można dokonać wielu czynności – np. kupić nieruchomość, spisać testament czy podzielić się spadkiem. Aby akty miały moc prawną, ten specjalista musi opatrzyć je swoim podpisem oraz pieczęcią. Bez nich nie stanowią one dokumentów, które byłyby respektowane przez sąd lub inne urzędy. Okazuje się tam zawsze odpis notarialny – może go wydać tylko sam notariusz.
Odpis notarialny – co to takiego?
Osoby zawierające umowę przed notariuszem, tuż po jej odczytaniu i zaakceptowaniu jej treści, składają pod nią podpisy. Od tej chwili nabiera ona mocy prawnej, a jej postanowienia wchodzą w życie. Na dokumencie tym znajduje się też podpis notariusza, który sporządził akt.
Co dalej dzieje się z aktem notarialnym? Jest on archiwizowany w kancelarii, a poza jej pracownikami i notariuszem nikt nie ma do niego dostępu. Strony umowy oraz osoby składające oświadczenia dostają jedynie odpis aktu notarialnego. Tam znajduje się wyłącznie podpis notariusza, a oprócz tego zostaje naklejona jego rozetka oraz odciśnięta pieczęć. Ponadto każda strona takiego odpisu jest parafowana oraz stemplowana. Taki dokument dostają do rąk własnych osoby wymienione w danym akcie i składające oświadczenia. Oczywiście treść odpisu jest identyczna z oryginałem przechowywanym przez notariusza. Jego odbiór potwierdza się złożeniem podpisu.
Notariusz przechowuje oryginały aktów notarialnych przez okres dziesięciu lat od dnia ich sporządzenia. Po tym czasie trafiają one do archiwum sądowego. Wtedy też, aby otrzymać odpis, trzeba udać się do jego odpowiedniego wydziału i złożyć stosowne podanie – mówi specjalista z Kancelarii Notarialnej Pauliny Łukasiewicz w Gdańsku.
Jak uzyskać odpis aktu notarialnego?
Odpis aktu notarialnego jest wręczany osobom składającym oświadczenia bezpośrednio po podpisaniu dokumentu. Jego wydanie nie jest bezpłatne. Stawka pobierana przez notariusza za jego sporządzanie wynika z Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości. Kwota ta jest doliczana do należności, którą uiszcza się za przeprowadzoną czynność notarialną.
Odpis można zdobyć w dowolnym momencie – wystarczy pojawić się w kancelarii i zażądać jego wydania. Można także powierzyć to zadanie innej osobie, niewymienionej w akcie, jednak musi ona dysponować specjalnym pełnomocnictwem.
Odpisy notarialne nie są wydawane jedynie stronom umowy. Notariusz ma obowiązek dostarczania ich do odpowiednich urzędów, o czym mówią przepisy. W ten sposób, w zależności od rodzaju aktu, odpis może trafić do urzędu skarbowego, urzędu gminy, starostwa powiatowego. Jeżeli czynność notarialna wiązała się ze złożeniem wniosku wieczystoksięgowego, to musi on zostać przekazany także do sądu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana