Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest i do czego służy dygestorium laminowane?
Dygestorium to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego laboratorium. Z wyglądu przypomina duży mebel z przeszkloną komorą, ale tak naprawdę jest urządzeniem wentylacyjnym, stąd jego druga nazwa – wyciąg laboratoryjny. Rodzaj dygestorium zawsze musi być dostosowany do miejsca użytkowania i charakteru wykonywanych w komorze prac. W mało wymagających zastosowaniach np. w szkolnych salach chemicznych używa się dygestoriów laminowanych.
Do czego służy dygestorium?
Podstawowym zadaniem dygestorium jest ochrona osób przebywających laboratorium przed szkodliwymi oparami i pyłami, które towarzyszą pracy z substancjami chemicznymi oraz biologicznymi. Przeszklona komora dygestorium tworzy samodzielne, wentylowane stanowisko laboratoryjne z blatem roboczym, oświetleniem, zlewem, przyłączami elektrycznymi i wody. Najważniejszym elementem dygestorium jest jednak wentylator, który musi skutecznie odciągać powietrze z komory i przekazywać je na zewnątrz pomieszczenia. Przyjmuje się, że wydajność wyciągu w dygestorium o szerokości 1200 cm powinna wynosić 530 m3/h. Odprowadzanie oparów z pomieszczenia laboratorium poprawia ochronę przeciwwybuchową i ogranicza ryzyko eksplozji.
- Przeszklona komora z regulowaną wysokością unoszenia przedniej szyby zapewnia laborantowi wygodny dostęp do blatu roboczego, a jednocześnie chroni twarz przed oparami z opracowywanych preparatów. Podstawę komory zwykle stanowi szafka do przechowywania najczęściej używanych w dygestorium substancji, która również może być wentylowana
– opowiada ekspert z firmy Polon Labor.
Dygestoria laminowane dla szkół
Materiał, z którego wykonane jest dygestorium, musi odpowiadać wymaganiom panującym w danym laboratorium. W profesjonalnych pracowniach stosuje się wyciągi na stalowych podstawach i z blatami roboczymi z najmocniejszych materiałów np. z ceramiki lub konglomeratu kwarcowo-granitowego. Natomiast do szkolnych klas chemicznych doskonale nadają się tańsze dygestoria laminowane.
Stelaż dygestorium laminowanego zwykle wykonuje się z profili stalowych, dzięki czemu konstrukcja jest stabilna i zapewnia pewne wsparcie dla ciężkiej komory. Natomiast zabudowa szafek, a często również blat roboczy wykonywane są z laminowanych płyt meblowych. Laminat typu HPL ma niewielką odporność chemiczną, termiczną i mechaniczną, ale jego właściwości są wystarczające dla mało wymagających zastosowań – a do takich trzeba zaliczyć laboratoria szkolne. Zaletą materiału jest dostępność w szerokiej gamie kolorystycznej, a barwne wyposażenie sali lekcyjnej sprawia, że zajęcia są bardziej atrakcyjne dla najmłodszych uczniów. Dygestoria laminowane należą do najtańszych wyciągów laboratoryjnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana