Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest fotobeton?
Beton architektoniczny cieszy się coraz większą popularnością w aranżacjach wnętrz. Jest to materiał minimalistyczny, a jednocześnie ponadczasowy, piękny i praktyczny. Producenci elementów wyposażenia wnętrz wykonanych z betonu architektonicznego postanowili jednak pójść dalej, tworząc materiał, który łączy w sobie prostotę betonu ze sztuką grawerowania – czyli fotobeton.
Fotobeton, czyli grawer na betonie
Wspomnieliśmy już, że beton architektoniczny coraz częściej wykorzystywany jest w aranżacjach wnętrz. Miłośnicy nowoczesnych, industrialnych lub loftowych pomieszczeń z chęcią umieszczają betonowe blaty w kuchni albo łazience, a betonowe płyty na podłodze lub ścianie. Nie znaczy to jednak, że musimy od razu wybetonować całe mieszkanie – równie dobrze możemy postawić na niewielkie gadżety z betonu, które uzupełnią nawet klasyczne lub eleganckie wnętrza.
Jedną z propozycji jest fotobeton, czyli betonowa płyta, na której zostaje wykonana grafika. Wzór może być dowolny – możliwe jest przeniesienie na beton każdego dwuwymiarowego obrazu, zarówno zdjęcia, grafiki, jak i napisów. Tak przygotowaną płytę można powiesić na ścianie w mieszkaniu lub w biurze, niezależnie od tego, w jakim stylu urządzone jest wnętrze. Oryginalny dodatek w postaci fotograwerowanego betonu sprawi, że pomieszczenie stanie się oryginalne – obok takiego dodatku nikt nie przejdzie obojętnie.
Jak powstaje i czym cechuje się fotobeton?
Aby uzyskać fotobeton, niezbędne jest odpowiednie uformowanie powierzchni betonu za pomocą matrycy. Co ważne, do produkcji fotobetonu nie używa się farb – obraz uzyskuje się dzięki kształtowaniu lica, co umożliwia grę światła i cienia.
W zależności od rozdzielczości motywu obraz ma drobną lub grubszą strukturę powierzchni, a dzięki zastosowaniu najnowszej technologii wygląda jak wyfrezowany, co sprawia wrażenie trójwymiarowości – wyjaśnia specjalista ze Studia Betonu Architektonicznego. – Dlatego w zależności od kąta padania światła jego wygląd może się zmieniać: np. przy świetle padającym w pionie obraz staje się niewidoczny. Natomiast przy świetle padającym pod ostrym kątem powstaną cienie, które sprawią, że widoczny na fotobetonie rysunek stanie się jeszcze wyraźniejszy. To sprawia, że jeden obraz może mieć różne oblicza w ciągu dnia, co w jeszcze większym stopniu podkreśla jego wyjątkowość – dodaje specjalista.
Ponieważ do fotobetonu nie używa się farb, obraz jest czarno-biały, a właściwie przyjmuje szeroką gamę odcieni szarości. To sprawia, że wygrawerowana betonowa płyta pasuje do każdego wnętrza, a ze względu na wyjątkowe właściwości betonu może być stosowana również na zewnątrz, ciesząc oko swoim wyjątkowym wyglądem przez wiele lat.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana