Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest dyskalkulia?
Dyskalkulia jest często nazywana zwykłymi trudnościami z matematyką i arytmetyką. Okazuje się jednak, że nie są to zwykłe problemy z liczeniem, czy tabliczką mnożenia. To również trudności z podstawowymi umiejętnościami określania cyfr i ilości różnych obiektów, które nie powinny sprawiać problemu w danym wieku. Słusznym działaniem w przypadku dyskalkulii jest wdrożenie specjalnej terapii, która pozwoli na zlikwidowanie dyskalkulii lub poprawienie funkcji mózgu odpowiedzialnych za myślenie matematyczne.
Po czym rozpoznać dyskalkulię?
Dyskalkulia to szereg objawów, które powinny zaniepokoić rodziców lub opiekunów. Osoby z dyskalkulią mylą ze sobą podobne liczby, a podczas ich odczytywania przestawiają również kolejność cyfr, co powoduje, że błędnie korzystają z kalkulatora lub mylą numery pojazdów komunikacji miejskiej. Występują u nich także problemy z określeniem, która liczba jest większa, a która mniejsza, problemy z ich zapisem, a także trudności z liczeniem w pamięci. Dyskalkulicy mają trudności z odczytywaniem znaków matematycznych, a także zmieniają sens operacji matematycznych, wykonując na przykład dodawanie zamiast odejmowania.
Jak tłumaczy pracownik Poradni Rodzinnej Carpe Diem w Szczecinie: ,,Rodzice bardzo często nie odróżniają zwykłych problemów z matematyką od czystej postaci dyskalkulii. To nie jest ich winą, jednakże dokładna obserwacja dziecka jest bardzo ważna, ponieważ w większości przypadków daje dużą szansę na wykrycie dyskalkulii w jej wczesnym stadium i jej wyleczenie.”
Terapia w dyskalkulii – na czym polega?
Jak najwcześniejsze wykrycie dyskalkulii daje szansę na jej wyleczenie lub zmniejszenie jej objawów, a także poprawę funkcji tej części mózgu, która odpowiada za zdolności matematyczne. W każdym przypadku niezbędna jest terapia dyskalkulii. Najważniejszym elementem terapii jest współpraca między rodzicami, dziećmi, terapeutą, a także nauczycielem. Oznacza to, że wszystkie działania terapeutyczne prowadzące do poprawy funkcjonowania dziecka w zakresie dyskalkulii powinny odbywać się nie tylko na zajęciach z terapeutą, ale również w domu, czy w szkole. Sama terapia opiera się na specjalnych zabawach i grach, które łączą czynności codzienne z liczeniem. Działania terapeutyczne polegają również na rozwijaniu logicznego myślenia, rozwiązywaniu zadań i łamigłówek matematycznych, a także samodzielnemu ich układaniu. Terapia przeprowadzana jest przez wykwalifikowanego terapeutę, który stosuje nowoczesne środki terapii, pomagające w jak najwyższym stopniu walczyć z dyskalkulią. Odbywa się ona w przyjaznej atmosferze, która motywuje osobę młodą do działania w zakresie matematyki i arytmetyki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana